2024 рік ознаменувався рядом важливих наукових досягенень в медицині — від досліджень нових препаратів до застосування штучного інтелекту.
MedReporter проаналізував деякі з головних медичних відкриттів цього року та ключові теми галузі охорони здоров’я, що перебували у фокусі найбільшої уваги дослідників. Ось шість найвизначніших медичних досягнень 2024 року за версією MedReporter.
1. Додаткові переваги нових ліків від діабету
Інформація про препарати для лікування цукрового діабету, що належать до класу агоністів рецепторів глюкагоноподібного пептиду-1, не полишає шпальти ЗМІ вже протягом останніх кількох років. 2024 не став винятком. Минулого року було оприлюднено результати кількох нових досліджень, що аналізують ефекти впливу цих засобів.
Окрім лікування діабету 2 типу та ожиріння, ці препарати пов’язують з рядом додаткових переваг.
Дослідження, опубліковане 2024 року, показало, що семаглутид (торгівельна назва Ozempic або Wegovy) зменшує частоту таких несприятливих ускладнень як інсульт та серцевий напад у дорослих із наявними серцево-судинними захворюваннями.
Також ці препарати були пов’язані зі зниженням ризику ниркової недостатності, а інший препарат того ж класу (тирзепатид) зменшував тяжкість апное уві сні.
Втім вчені наголошують, що наслідки довгострокового застосування цих препаратів поки що невідомі, і ще належить з’ясувати їх оптимальну тривалість прийому і ступінь ризику відновлення ваги після припинення їх застосування.
2. Трансплантація серцевих клапанів, які ростуть разом з пацієнтом
Хлопчику, який народився з дефектами серцевих клапанів, здійснено часткову трансплантацію серця. При цьому використано тканинний комплекс з клапанами, які продовжують рости разом з пацієнтом.
Оперативні втручання з метою заміни серцевих клапанів на механічні або біологічні виконуються вже понад 60 років. Втім замінні клапани не ростуть і не відновлюються самостійно, а у випадку механічних клапанів, пацієнти повинні пожиттєво приймати антикоагулянти.
Однак під час операції, здійсненої 2024 року, новонародженому було поведено першу часткову трансплантацію частини серця з аортальним і легеневим клапанами, які продемонстрували свій ріст разом з дитиною, що розвивається.
3. Трансплантація органів свиней людям
2024 року було успішно здійснено кілька трансплантацій органів від свиней людям. Це прорив, який може відкрити нові можливості для людей, що перебувають у списках очікування на трансплантацію. Декілька з цих втручань стосуються нирки, необхідність трансплантації якої наразі є найбільшою.
Спочатку в Бостоні 62-річному чоловікові хірурги трансплантували генетично модифіковану нирку свині. Перед трансплантацією були видалені шкідливі гени свині та додані людські гени для покращення сумісності. Також були інактивовані деякі віруси, щоб усунути будь-який ризик зараження людини. Пізніше лікарі в Нью-Йорку здійснили трансплантацію комплексу генетично модифікованої нирки свині та вилочкової залози, щоб уникнути відторгнення.
В Китаї було здійснено експеримент, коли печінку свині трансплантували клінічно мертвій людині. Протягом 10-денного дослідження печінка продовжувала виробляти жовч.
Однак, вчені зазначають, що потрібен час, перш ніж ці міжвидові трансплантації стануть рутинними. На жаль, жоден із цих пацієнтів не прожив довго після трансплантації органів свині. Хоча вчені не пов’язують причини смерті з трансплантацією, деякі дослідження показують, що механізм відторгнення органів тварин відбувається зовсім інакше, ніж відторгнення органів від донора-людини, тож лікарям ще належить подолати багато перешкод.
4. Діагностика хвороби Альцгеймера за аналізом крові
2024 року було опубліковано результати шведського дослідження, що підтвердило 90-відсоткову точність аналізу крові при визначенні наявності у людини хвороби Альцгеймера. Новий тест PrecivityAD2 визначає співвідношення кількох ключових біомаркерів хвороби Альцгеймера в крові.
5. Дослідження причин більш частішого розвитку автоімунних захворювань у жінок
Автоімунні захворювання, такі як червоний вовчак і ревматоїдний артрит, переважно зустрічаються у жінок. А причини цього достеменно невідомі.
Проте 2024 року вчені виявили, що причиною може бути несправний механізм, який вимикає одну з двох Х-хромосом жінки.
6. Наближення до створення штучного яєчника
Протягом багатьох років вчені намагалися вирішити проблему порушення фертильності шляхом розробки штучного яєчника. Втім досягненню мети довго перешкоджало обмежене розуміння стосовно факторів, що впливають на дозрівання фолікула яєчника та ріст яйцеклітини. Після статевого дозрівання жінки мають приблизно 300 000 фолікулів яєчників. Невелика частина з них періодично активується та потрапляє у зростаючий пул, цей процес повторюється щомісяця до настання менопаузи.
На початку минулого року вчені з Мічиганського університету створили перший «клітинний атлас» формування людської яйцеклітини, вивчивши п’ять донорських яєчників за допомогою найсучасніших технологій клітинного та генетичного картування. Досліджуючи, як фолікули рухаються та змінюють структуру, коли вони просуваються через різні стадії дозрівання, вчені визначили ключові фактори, які дозволяють фолікулу дозріти.
Автори дослідження передбачають, що це розуміння може допомогти розробці нових методів лікування синдрому полікістозних яєчників та ендометріозу, а також потенційно сприяти створенню функціональних штучних яєчників.
«Завдяки здатності керувати розвитком фолікулів і можливості налаштовувати середовище яєчників, сконструйована тканина яєчників може функціонувати роками і навіть відстрочити менопаузу», — кажуть вчені.
Редакція MedReporter
Долучайтеся до MedReрorter у Telegram, WhatsApp та Facebook.