Як впливає на здоров’я перехід на літній час: дані досліджень

Світлина Freerik

 

“Літній час”, сезонне переведення стрілок годинника, є законодавчою політикою, якої дотримуються близько 70 країн. Навесні стрілки годинників переводять на годину вперед для переходу на літній час, а восени їх повертають до стандартного часу.

Про «літній час» та стан здоров’я

Перехід на літній час шкодить сну та здоров’ю та непропорційно впливає на вразливі групи населення, переконані в Американському Товаристві дослідження сну.

Останнім часом з’явилося більше наукових даних щодо шкоди для здоров’я людей від переведення стрілок годинників.

Поточні дані свідчать про користь прийняття цілорічного стандартного часу, який найкраще узгоджується з циркадною біологією людини та забезпечує явні переваги для громадського здоров’я та безпеки.

Тож позиція Американської Академії медицини сну (AASM) полягає в тому, що необхідно скасувати сезонні зміни часу на користь національного фіксованого цілорічного часу.

Втім думки науковців розділилися щодо того, чи завершувати переведення годинників постійним літнім або постійним стандартним часом. Наприклад, деякі бізнес-лідери стверджують, що вечірнє освітлення сприяє економічній активності, тому виступають на користь переходу на постійний літній час. Як додатковий аргумент вони використовують переконання в тому, що це збільшиь кількість вечірніх фізичних вправ.

Натомість зокрема Британське товариство сну підтримує постійний стандартний час і виступає проти постійного переходу на літній час.

Існують доведені докази, що пізніші сходи та заходи сонця під час переходу на літній час пов’язані зі збільшенням рівня захворюваності на рак, ожиріння, серцево судинну патологію, діабет, збільшенням кількості самогубств та аварій на дорогах.

Поряд з цим докази того, що фізична активність збільшується під час переходу на літній час, є суперечливими та невизначеними.

Про біологічний годинник

Перехід між літнім і стандартним часом двічі на рік може порушити циркадний годинник, що впливає на режим сну. Це порушення призводить до скорочення тривалості сну, особливо навесні, і подальших негативних наслідків для здоров’я, включаючи серцево-судинні захворювання.

Циркадні ритми регулюють час сну/неспання та ключові функції організму, включаючи ріст, метаболізм, відновлення та травлення.

Світло, особливо вранці, тримає нас у гармонії з 24-годинним днем. Без достатнього ранкового освітлення або з надлишком вечірнього світла біологічний годинник більшості людей не синхронізується належним чином, що призводить до неузгодженості із зовнішнім середовищем і поганої якості та тривалості сну.

Перехід на літній час скорочує можливість спати як вранці, так і ввечері. Наш біологічний годинник залишається близьким до 7 ранку, вирівняний за сонячним часом. Але коли годинник показує 8 ранку за літнім часом, ми більше покладаємося на будильники, щоб прокинутися, оскільки наші ритми тіла сповільнюються порівняно з нашими соціальними чи робочими розкладами. Зменшення ранкового та збільшення триволості вечірнього освітлення зсуває «зону готовності до сну» пізніше. Це може ускладнити засинання і знижувати якість сну.

У Великій Британії 31 % дорослих працівників сплять менше 7 годин. Цей поканик збільшується, коли люди працюють довше або ненормовано.

Середній дорослий працівник США втрачає 19 хвилин сну щодня, коли світанок і захід сонця настають на годину пізніше. Працівники, які починають роботу рано, ще більше ризикують — люди, які починають роботу до 7 ранку, втрачають у середньому 36 хвилин щоденного сну.

Хоча припинення переходу на літній час не забезпечить достатній сон для всіх, воно усуне структурний бар’єр, який ускладнює достатній сон для багатьох людей, переконані автори одного  з досліджень.

Про “зимовий” та “літній” час в Україні

В Україні перехід на літній зазвичай час відбувається в останню неділю березня. Цього року він припав на ніч із 29 на 30 березня.

Щодо повернення на зимовий час, це зазвичай відбувається в останню неділю жовтня о 4:00 ранку, коли стрілки годинника переводять на годину назад.

Сезонне переведення годинників запровадили у 1981 році в СРСР, а після здобуття незалежності Україна продовжила цю практику, уніфікувавши літній час у 1996 році.

Питання відмови від сезонного переведення часу активно обговорюється вже кілька років. У 2021 році Верховна Рада зробила перший крок, ухваливши в першому читанні законопроєкт № 4201, який мав закріпити єдиний часовий пояс для України. Однак у другому читанні депутати так і не проголосували за цей закон.

У 2024 році Верховна Рада ухвалила закон, який передбачав відмову від переведення годинників.

Планували, що з 27 жовтня 2024 року країна остаточно залишиться на зимовому часі. Однак президент Володимир Зеленський досі не підписав цей законопроєкт.

Тож традиція переведення годинників в Україні зберігається.

Редакція MedReporter

Долучайтеся до MedReрorter у Telegram, WhatsApp та Facebook