
У Великій Британії першу трансплантацію матки здійснили у 2023 році. Пацієнтка мала рідкісне захворювання — синдром Майєра-Рокітанського-Кюстера-Хаузера через яке вона не могла виносити та народити власну дитину.
До виконання двох 17-годинних операцій, що здійснювалися одночасно, була залучена команда з восьми хірургів.
Пацієнтка, 34-річна жінка, отримала донорську матку від своєї 40-річної сестри, яка пожертвувала власну матку в рамках програми живого донора.
В лютому цього року 36-річна жінка народила дівчинку після трансплантації матки. Це перший випадок у Великобританії. Про що повідомляє Еuronews.
Наразі і жінка, і її дитина почуваються добре.
Фінансувала операцію благодійна організація Womb Transplant UK. Наразі метою програми є проведення п’яти подібних операцій. Після того, як сім’ї пацієнток стануть повними, жінкам буде здійснено видалення трансплантованої матки. Пацієнтка з донорською маткою змушена приймати імуносупресивні препарати.
Операція з трансплантації матки надає можливість більшій кількості жінок народжувати власних дітей, а не покладатися на сурогатне материнство чи усиновлення.
Наразі у Британії вирішують питання, чи повинні втручання з трансплантації матки фінансуватися державою і які жінки матимуть до них доступ. Це складні рішення, які доведиться приймати в умовах обмежених ресурсів.
Загалом у світі відомо про понад 100 трансплантацій матки. Після більше, ніж 50 з них відбулися успішні пологи.
Зокрема в Швеції перші пологи після трансплантацій матки відбулися в 2014 році, в Іспанії ‒ в 2022-му. Перша успішна трансплантація матки у Франції була проведена в березні 2019 року, після чого жінка народила двоє дітей.
Редакція MedReporter