Німеччина засудила сирійського лікаря за злочини проти людяності

Зображення з відкритих джерел

 

Німецький суд засудив сирійського лікаря Алаа Мусу (Alaa Mousa) до довічного ув’язнення за катування та вбивства в шпиталях режиму Башара Асада (Bashar al-Assad). Судовий процес став історичним прецедентом універсальної юрисдикції. Про це повідомляє The Guardian.

Хто такий Алаа Муса?

Алаа Муса — сирійський ортопед, який у 2011–2012 роках працював у військових шпиталях та установах військової розвідки в Хомсі й Дамаску, коли в Сирії тільки починалася громадянська війна. Його звинувачували в участі у численних злочинах проти ув’язнених — переважно цивільних осіб, запідозрених у зв’язках з опозицією до режиму Башара Асада.

Жахливі свідчення жертв: катування, знущання, вбивства

Суд у Франкфурті визнав Мусу винним у злочинах проти людяності, зокрема у вбивстві двох людей та вісімнадцяти випадках катувань. Свідки розповідали, що лікар систематично бив, знущався, заливав рани ув’язнених легкозаймистими рідинами і підпалював, вводив смертельні речовини. В одному з випадків він підпалив геніталії 14-річного хлопця. Ще одного ув’язненого він отруїв ін’єкцією на очах інших.

Особливо моторошним був опис поводження з хворим на епілепсію: Муса навмисне штовхав і бив його, знаючи про діагноз, що призвело до загострення. Пізніше він дав йому таблетку, після якої той помер. Все це відбувалося в присутності його брата.

Судовий процес: понад 50 свідків, три з половиною роки розгляду

Муса прожив у Німеччині 10 років. Він пропрацював у різних клініках лікарем-ортопедом протягом п’яти років, останнім часом у лікарні в Бад-Вільдунгені (земля Гессен), на заході Німеччини. Мусу арештували влітку 2020 року. Його впізнали та повідомили владі після того, як деякі з його жертв побачили його в телевізійному документальному фільмі про сирійське місто Хомс, і його взяли під варту.

Справу розглядали у Вищому земельному суді Франкфурта з січня 2022 року. Судові слухання тривали майже 190 днів. Усього було заслухано понад 50 свідків, багато з яких пережили тяжке фізичне й психологічне насильство. Багато хто наважився свідчити попри залякування та погрози родинам у Сирії.

Суддя Крістоф Коллер (Christoph Koller) наголосив, що без мужності свідків, які розповідали про пережите протягом кількох днів, справу було б неможливо довести. Він описав Мусу як людину з «садистською натурою», яка «насолоджувалась заподіянням болю тим, кого вважала нижчими за себе».

Принцип універсальної юрисдикції: історичне рішення

Попри те, що злочини були скоєні за межами Німеччини, суд зміг розглянути справу завдяки принципу універсальної юрисдикції, що дозволяє притягати до відповідальності за міжнародні злочини незалежно від місця їх скоєння.

Федеральна прокуратура вимагала найвищу міру покарання — довічне ув’язнення з подальшим превентивним триманням під вартою. Це означає, що навіть після відбуття стандартного 15-річного строку, Муса залишиться за ґратами, оскільки становить потенційну небезпеку для суспільства.

«Мене підставили»: позиція обвинуваченого

Під час процесу Муса не визнав себе винним. Він наполягав, що став жертвою змови, а його адвокати намагались довести, що на момент вбивств він не перебував на місці подій.

Однак, суд не визнав ці аргументи переконливими, і вирок було винесено — довічне ув’язнення. Це рішення стало чітким сигналом міжнародній спільноті: безкарність за медичні злочини проти людяності — неможлива.

Український контекст: коли російські лікарі стають катами українських полонених

Справу сирійського лікаря Алаа Муси не варто сприймати як далекий чи одиничний випадок. Вона має безпосередній емоційний і правовий резонанс для України, де вже фіксуються аналогічні свідчення злочинів за участі медичних працівників у системі агресора.

У червні цього року в мережі поширилося фото колишнього українського полоненого. На його животі помітні глибокі шрами, а також напис “слава россии” – його окупанти випалили просто на тілі чоловіка.

Як зазначив представник Головного управління розвідки Міноборони Андрій Юсов, це світлина захисника, якого повернули в Україну під час обмінів.

Пряма мова: “На жаль, це – справжнє фото. Історія така, що це не з цього обміну, це з одного з попередніх обмінів. Лікар під час огляду в одному з регіональних центрів, де хлопці проходять реабілітацію, просто не витримав, сфотографував це і виклав у мережу. Це – свідчення того, через що проходять у полоні наші захисники. Фото говорить саме за себе. І дуже важливо, щоб його бачили не лише українці, вони добре знають, хто такі росіяни, а й бачив увесь світ”.

В українській розвідці наголосили: 90 % опитаних звільнених полонених заявляють про порушення умов утримання з боку рф – від відсутності медичної допомоги до катувань. За словами Юсова, Україна документує кожен випадок і фіксує всіх причетних до цих злочинів. Вся ця інформація передається міжнародним організаціям.

Залишається вірити, що суд над сирійським лікарем у Німеччині — не лише приклад відновлення справедливості, а й нагадування Україні та світу, що медичні злочини не мають терміну давності. І ті, хто сьогодні знущається з поранених, хворих, полонених — відповідатимуть… У Франкфурті… Гаазі… чи Києві.

Редакція MedReporter

Долучайтеся до MedReрorter у Telegram, WhatsApp та Facebook.