
Зображення_Freepik
Система “оплати за результатами” (pay for performance) широко застосовується в охороні здоров’я по всьому світу як механізм стимулювання підвищення якості медичних послуг. Однією з наймасштабніших подібних ініціатив є Програма якості та результатів (Quality and Outcomes Framework, QOF), яку запроваджено в системі Національної служби здоров’я (NHS) Великої Британії у квітні 2004 року.
Спочатку QOF охоплювала понад 150 показників, а 20–25 % доходу лікарських практик (які зазвичай є невеликими приватними практиками, що укладають контракти з NHS) залежали від досягнення цих показників. З часом частину показників вилучили, а інші додали. Значне скорочення переліку показників відбулося наприкінці березня 2014 року, а у березні 2016 року NHS Шотландії повністю скасувала всі стимули QOF.
Таким чином, QOF створила унікальні умови для вивчення впливу впровадження та скасування фінансових стимулів на якість первинної медичної допомоги. Результати такого дослідження нещодавно були опубліковані у BMJ.
Мета дослідження
Систематичний аналіз впливу фінансових стимулів програми QOF на якість медичної допомоги у Великій Британії у період одного та трьох років після запровадження та після скасування стимулів.
Дизайн дослідження
Тип: систематичний огляд з елементами кількісного синтезу.
Джерела даних: бази даних MEDLINE, Embase, CINAHL, PsycINFO та Scopus (період: 01.01.2004 – 03.09.2024).
Критерії включення: дослідження з повторюваним перехресним або когортним дизайном, що містили щонайменше три часові точки до та після застосування фінансових стимулів.
Методи аналізу: у разі наявності використовувалися зазначені авторами ефекти, або проводився de novo аналіз перерваних часових рядів на основі оприлюднених необроблених даних. Оскільки мета-аналіз був неможливим, результати подавалися як медіани та міжквартильні діапазони (IQR), або у наративному викладі. Ризик систематичних похибок оцінювали за допомогою інструменту оцінки змішаних методів.
Основні результати
Усього включено: 30 досліджень, з яких 11 оцінювали у кількісному синтезі.
Вплив запровадження фінансових стимулів:
- через рік після запровадження: для 83 показників зафіксовано покращення якості, медіанне зростання становило 6,1 (IQR: 1,9 – 14,6);
- через три роки: покращення було менш стійким (72 показники), медіанна зміна лише 0,7 (IQR: –2,1 до 8,9).
Найбільший ефект спостерігався щодо показників, які характеризувалися простим початковим рівнем виконання.
Вплив скасування стимулів:
- через рік після скасування (31 показник): медіанне зниження якості –10,7 (IQR: –17,9 до –3,8);
- через три роки: зниження посилилось до –12,8 (IQR: –21,0 до –4,4).
Найбільші зміни зафіксовано для показників, досягнення яких вимагає більш складного процесу виконання (наприклад, скринінг на діабет), тоді як простим процедурам (вимірювання тиску), а також проміжним результатам та показникам лікування були притаманні менші коливання.
В усіх категоріях показників рівень погіршення після скасування фінансових стимулів дорівнював або перевищував ефекти покращення після їх запровадження. Наприклад, із 14 показників, щодо яких були наявні дані для обох інтервалів:
- запровадження стимулів: +1,4 (IQR: –0,9 до 4,6);
- скасування стимулів: –3,9 (IQR: –11,6 до –2,2).
Висновки
Запровадження фінансових стимулів у межах програми QOF сприяло помітному покращенню якості медичної допомоги протягом одного року після старту. Проте через три роки ефект втрачає стабільність, а його результати вже не перевищують очікувані тенденції.
Скасування стимулів супроводжувалося стійким зниженням якості, яке часто було більш значним, ніж початкове покращення. Таким чином, ефекти фінансової мотивації можуть бути короткотривалими, а її скасування має потенційно шкідливі наслідки для системи охорони здоров’я.
Редакція MedReporter
Залишити відповідь