За останніми даними, більше ніж третина людей у європейському регіоні ВООЗ віком 30‒79 років страждають на гіпертонічну хворобу. Артеріальна гіпертензія є основним фактором ризику серцево-судинних захворювань, що може призводити до тяжких ускладнень, зокрема — до інфаркту та інсульту, повідомляють в Міністерстві охорони доров’я (МОЗ). www.moz.gov.ua
Новий уніфікований клінічний протокол первинної та спеціалізованої медичної допомоги «Гіпертонічна хвороба (артеріальна гіпертензія)» затверджено наказом МОЗ України № 1581 від 12 вересня 2024 року та оприлюднений на сайті відомства.
Уніфікований клінічний протокол охоплює всі етапи від раннього виявлення та діагностики уражень органів-мішеней при артеріальній гіпертензії до лікування цього стану у пацієнтів віком від 18 років.
Протокол зазначає про важливість раннього виявлення підвищеного тиску у пацієнтів, саме тому скринінг у лікувальних закладах є обов’язковим для дорослих. Також документ містить рекомендації щодо вимірювання артеріального тиску не лише в медзакладах, а й вдома. У ньому описані сучасні методи вимірювання «амбулаторного» тиску, наведено форму для домашніх вимірювань і правила, які допоможуть отримати точні результати. Зокрема, вимірювання тиску потрібно проводити в один і той самий проміжок часу вранці та ввечері до їжі, та перед прийомом антигіпертензивних препаратів, якщо пацієнт лікується з використанням сертифікованого автоматичного електронного пристрою.
Крім того, враховуючи поширеність тривожних розладів, у новому протоколі наведено скринінговий інструмент для оцінки тривоги та депресії у пацієнта з гіпертонічною хворобою, що є вкрай важливо для обрання правильної тактики лікування лікарем та досягнення ефективного контролю артеріального тиску.
Документ визначає основні заходи, що мають реалізовуватися під час надання первинної медичної допомоги, а саме:
- виявлення артеріальної гіпертензії та обстеження, спрямовані на виявлення асимптомного та/або клінічно маніфестованого ураження органів-мішеней, яке зумовлене гіпертензією;
- стратифікація загального серцево-судинного ризику для визначення підходів до лікування супутніх факторів ризику у пацієнтів з артеріальною гіпертензією;
- підходи до лікування супутніх факторів ризику у пацієнтів з артеріальною гіпертензією;
- обрання стратегії медикаментозного лікування артеріальної гіпертензії з урахуванням наявності ускладнень, супутніх захворювань та загального ризику серцево-судинних захворювань спостереження пацієнтів з артеріальною гіпертензією;
- просвітницька робота з пацієнтом щодо дотримання правил здорового способу життя.
У протоколі також зазначено основні покази для планового направлення та екстреної госпіталізації пацієнта до закладів охорони здоров’я, які надають спеціалізовану медичну допомогу.
Основні положення, які підлягають реалізації на рівні спеціалізованої допомоги, містять аходи діагностики та лікування пацієнтів з:
- підозрою на вторинну артеріальну гіпертензію;
- резистентною артеріальною гіпертензією, коли тиск не знижується, попри лікування;
- ускладненою артеріальною гіпертензією та декількома хронічними захворюваннями;
- гіпертензивними кризами (раптовим підвищенням тиску).
Увага! Наказ від 24 травня 2012 року № 384 «Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги при артеріальній гіпертензії» визнано таким, що втратив чинність!
Редакція Редакція MedReрorter
За матеріалами moz.gov.ua
‼️ Долучайтеся до MedReрorter у Telegram, WhatsApp та Facebook