Досягнення в лікуванні раку все ще недоступні для багатьох країн: результати дослідження

 

Успіхи в лікуванні раку з’являються досить стрімко. Лише протягом 2018‒2022 рр. у світі було зареєстровано 197 нових препаратів. Проте, результати нового великого дослідження показали, що в той час як країни з високим рівнем доходу отримують нові можливості, для більшої частини світу вони залишаються недосяжними.

У період між 1990 і 2022 роками на ринку 111 країн з’явилося нових 568 препаратів для лікування онкозахворювань, більшість з них протягом останнього десятиліття.

Результати дослідження, опублікованого в журналі BMJ Global Health показали, що переважна кількість методів лікування вперше впроваджена в країнах з високим рівнем доходу.

В яких країнах пацієнти мають найкращий доступ до ліків для терапії раку?

З 1990 по 2022 рік найбільше нових ліків від раку було створено у:

  • Сполучених Штатах – 345,
  • Японії – 224,
  • Канаді – 221,
  • Австралії – 204,
  • Великобританії – 191,
  • Китаї – 169.

Західноєвропейські країни також не відстають, 10,2 % ліків були вперше випущені в Німеччині, Франції, Італії, Іспанії чи Великобританії.

Водночас, як показав аналіз, в Африці, Південно-Східній Азії, Близькому Сході, Центральній Азії та Східній Європі нових ліків було синтезовано найменше.

Нові ринки для препаратів 

Процес виведення фармацевтичними компаніями своїх препаратів за межі своїх початкових ринків може тривати досить довго.

До 2022 року більше третини з 568 ліків від раку, створених за останні три десятиліття, були доступні лише в одній країні, і лише 28 % були доступні в більш ніж 10 країнах.

Дослідження показало, що після випуску препарату в одній країні в середньому необхідно 1,5 року, щоб вивести його на ринок в іншій, і два роки або більше, щоб зробити доступним на ринках інших країн.

Втім дослідники не мали даних про ціноутворення, що стало обмеженням дослідження, адже цей фактор може суттєво вплинути на рішення, чи фармацевтична компанія представить новий препарат у певній країні чи ні.

Деякі ліки для лікування онкопатології настільки дорогі, що уряди, навіть у багатих західноєвропейських країнах, побоюються брати на себе зобов’язання платити за них, кажуть дослідники.

Нерівний доступ до лікування раку в Європі

В іншому дослідженні аналізували 12 запусків ліків від раку в 28 європейських країнах між 2011 і 2018 роками. Воно також виявило відмінності, подібні до згаданого нового глобального аналізу.

У цих країнах середній час впровадження нового препарату коливався від 17 днів до 3,3 років, причому в Німеччині, Великобританії та Австрії виведення ліків на ринок було швидшим, а в Греції та багатьох країнах Східної Європи — затримки були досить тривалими.

Більше нових ліків не завжди краще для пацієнтів

 В коментарі для Euronews доктор Даріо Трапані (Dario Trapani), лікар-онколог з Європейського інституту онкології в Мілані, зазначив, що наявність більшої кількості препаратів на ринку, це — не завжди ліпше для пацієнтів.

«Дослідження дійсно показують, що США мають максимальну кількість схвалень ліків щороку, втім багато з цих препаратів насправді не мають високої цінності для пацієнтів. Іноді вони наражають пацієнтів ризик фінансової токсичності, часової токсичності та надмірного лікування наприкінці життя», — сказав Д. Трапані, який також є головою комітету з лікування раку в Європейському товаристві медичної онкології (ESMO).

Створення системи оцінювання, що допоможе визначати найбільш цінні препарати може допомогти регуляторам і політикам узгодити ціни на ліки, зробивши їх більш доступними для національних систем охорони здоров’я та пацієнтів, вважає Д. Трапані.

Втім ефективність лікування онкологічних захворювань залежить далеко не лише від ліків.

«Загалом, підходи до лікування раку включають не лише медикаментозну терапію, допомога при онкологічних захворюваннях – це ціла система, вибудувана на основі багатьох складових», — сказав Трапані.

Редакція MedReporter

Зображення Tung Lam з Pixabay

Долучайтеся до MedReрorter у Telegram, WhatsApp та Facebook.