Люди часто помилково вважають, що кашлюк – це хвороба минулого, але за оцінками ВООЗ, щороку у світі реєструється 40 мільйонів випадків і 300 000 смертей, спричинених цим інфекційним захворюванням.
З початку року в США було зареєстровано понад 18 500 випадків захворювань на кашлюк. За даними Центру з контролю та профілактики захворювань США, це вп’ятеро більше, ніж у цей час минулого року, а також це найвища частота захворюваності у цей період з 2014 року.
Французькі органи охорони здоров’я також повідомили про найвищу захворюваність на кашлюк за останні 25 років.
За даними системи спостереження у Франції, кількість випадків захворювання на кашлюк, зареєстрованих лікарями загальної практики, становить понад 130 000. За допомогою тесту полімеразної ланцюгової реакції лабораторно було підтверджено майже 35 000 випадків захворювань на кашлюк, повідомляє Еuronews.
Цього року у Франції кашлюк призвів до смерті 35 людей, з них 22 дітей, у тому числі 20 немовлят віком до одного року.
«100-денний кашель»
Раніше кашлюк називали хворою «100-денного кашлю», оскільки він може спричиняти кашель, який триває тижнями. Втім розпочинатися кашлюк може зі звичайних симптомів застуди.
Хвороба особливо небезпечна для невакцинованих або частково щеплених дітей. Немовлята при кашлюку можуть не кашляти, але мати швидке дихання і прояви синюшності через важке дихання і недостатність кисню.
Експерти кажуть, що найкращий спосіб запобігти кашлюку — вакцинація. Фахівці Європейського центру профілактики та контролю захворювань (ECDC) зазначають, що імунізація під час вагітності «є дуже ефективною для запобігання захворюванням і смертям новонароджених, які ще занадто малі для вакцинації».
Безпрецедентне повернення хвороби
Як правило, кожні три-п’ять років виникають циклічні спалахи кашлюку.
За даними французького Інституту Пастера, пандемія порушила регулярність цих циклів. Минулого місяця у своєму звіті інститут заявив, що цього року відбулося «безпрецедентне повернення хвороби».
Вчені Інституту Пастера секвенували геном майже 70 ізолятів бактерій, відібраних під час спалаху з січня до середини 2024 року. Ці аналізи дозволили висунути кілька теорій, що пояснюють нинішнє відновлення поширення хвороби.
З періоду COVID порушилась регулярність циклів коклюшу. Циклічний пік, який очікувався у 2022 чи 2023 роках, не відбувся. У Франції, як і в інших європейських країнах, у період, який збігся з пандемією COVID-19, також спостерігалося помітне зменшення циркуляції Bordetella pertussis, бактерії, відповідальної за більшість випадків кашлюку.
Але з початку 2024 року ситуація у Франції кардинально змінилася. З 1 січня по 31 травня 2024 року зафіксовано 5616 випадків інфікування бактерією Bordetella pertussis.
Кількість людей, інфікованих і померлих від кашлюку з початку 2024 року, значно перевищує цифри, зареєстровані під час попередніх спалахів, що свідчить про безпрецедентне повернення хвороби.
Вчені Інституту Пастера припустили, що це може бути пов’язано з ослабленням імунітету під час пандемії COVID-19, але додали, що вони секвенували геном бактерії та знайшли білки у цьому французькому спалаху, які сприяють вірулентності бактерії.
Також було зафіксоване важливе спостереження: уперше у Франції з 2011 року ідентифікували бактеріальний ізолят, стійкий до макролідів, антибіотиків першої лінії, які використовуються для лікування кашлюку. Цей тип ізоляту дуже рідкісний у Франції та в Європі загалом, хоча частіше спостерігається в Азії та широко поширений у Китаї. Це додаткове відкриття ще більше підкреслює важливість ретельного моніторингу штамів бактерій, відповідальних за кашлюк.
Зростання випадків захворювання на кашлюк
Згідно до звіту ECDC, йдеться про майже 60 000 випадків кашлюку в європейських країнах протягом 2023 року та до квітня 2024 року, що становить більш ніж десятикратне збільшення порівняно з 2021 та 2022 роками.
Згідно з даними Агентства охорони здоров’я Великої Британії (UKHSA), у період із січня по серпень 2024 року в Англії було зареєстровано понад 13 000 випадків кашлюку, а також 10 випадків смерті немовлят.
Підтверджені випадки захворювання у другому кварталі 2024 року обумовили помітно високі показники, перевищуючи показники будь-якого кварталу 2012 року, коли мав місце помітний спалах хвороби, додали в агентстві.
Редакція MedReporter