Згідно з новим дослідженням, низький вплив цукру на організм в утробі матері та низьке споживання цукру в ранньому дитинстві може захистити від розвитку діабету та гіпертензії в подальшому житті.
Дослідники канадського Університету Макгілла, Каліфорнійського університету в Берклі та Університету Південної Каліфорнії у США вивчали дані Biobank Великобританії, щоб проаналізувати вплив нормування (обмеження споживання) цукру під час і відразу після Другої світової війни. Учені порівняли дані про здоров’я людей, які народилися до і після цього періоду.
Під час Другої світової війни і після неї у Сполученому Королівстві мало місце жорстке нормування цукру і солодощів для населення — 40 г на день.
Після припинення цього нормування у 1953 році юрби людей почали відвідувати кондитерські, а значна частка населення збільшила використання цукру при приготуванні їжі вдома. За рік споживання цукру в країні подвоїлося, досягнувши 80 г на добу.
Тож, нині команда дослідників перетворила цю різку зміну в британській дієті на яскраву демонстрацію того, як солодкі дієти в ранньому віці підривають здоров’я, що проявляється появою хвороб у старшому віці.
Проаналізувавши дані щодо харчових продуктів і продажу цукру з 1950-х років і медичні записи дорослих в базі даних Biobank Великобританії, учені виявили, що люди, зачаті або народжені після 1953 року, мали вищий ризик розвитку діабету 2 типу та гіпертензії, ніж ті, хто народився під час періоду обмеження споживання цукру.
Результати, опубліковані в журналі Science, підкреслюють негативний вплив споживання солодощів у ранньому дитинстві на здоров’я в майбутньому.
Люди, які були зачаті раніше, але народилися після того, як у вересні 1953 року закінчилося обмеження вживання цукру, мали приблизно на 15 % нижчий ризик діабету і на 5 % нижчий ризик гіпертензії, ніж люди, зачаті після цього періоду. Немовлята, які досягли віку 1,5 років до початку припинення обмеження вживання цукру, мали ще кращі показники — на 40 % нижчий ризик діабету та на 20 % менший ризик гіпертензії порівняно з групою, яка ніколи не перебувала під впливом харчових обмежень споживання цукру.
Зниження ризику діабету було більш вираженим у жінок, ніж у чоловіків.
Учені підкреслюють, що надмірне споживання цукру у ранньому віці може різними способами впливати на розвиток захворювань у пізньому віці. Вплив в утробі матері може вплинути на розвиток плода таким чином, що спричинить метаболічні захворювання. У немовлят, які їдять солодку їжу, може розвинутися прихильний смак до солодкого, що змусить їх їсти більше цукру в дорослому віці.
За словами дослідників, обмеження впливу цукру у внутрішньоутробному періоді (поки мати була вагітна) забезпечило третину захисних переваг.
«Це справді захоплюючий аналіз», — каже Джек Боуден (Jack Bowden), біостатистик з Університету Ексетера. Особливо переконливим було виявлення «зв’язку доза-реакція»:
у міру того, як збільшувався час обмеженого вживання цукру, ризик розвитку захворювань в подальшому житті зменшувався.
Чинні настанови Всесвітньої організацій охорони здоров’я не рекомендують додавати цукор дітям до двох років і рекомендують обмеження споживання цукру для дорослих.
Дослідження підкреслило потенціал дієти в ранньому дитинстві як фактор зниження ризику хронічних захворювань.
Високий рівень цукру в сучасних продуктах та напоях для немовлят і маленьких дітей — дуже несприятливе явище. Тож дослідники переконують у необхідності створення чітких рекомендацій, які допоможуть батькам контролювати споживання цукру дітьми, а також виступають за те, щоб компанії, що виробляють продукти харчування, поставляли на ринок більш здорові варіанти дитячого харчування.
Редакція MedReporter