Плече чи ніжка: що підставити?

 

Кажуть, що лікарі – це закрита каста. Я з цим згоден: в нас дуже специфічний рід діяльності. Специфічними є і предмет нашої діяльності — здоров’я людини, і  її умови. А міру відповідальності лікаря взагалі неможливо перебільшити, недарма його напівжартівливо-напівсерйозно інколи порівнюють з Богом. Оця найвища відповідальність дуже сильно тисне на лікаря, насправді живу людину, а не Бога.

Лікарі рівні, але різні. Рівні вони за правами та обов’язками, а різні за безліччю рис та ознак, починаючи з професійної освіченості та досвіду, закінчуючи характером, вдачею, особистими захопленнями. Проте, усі лікарі мають дотримуватися певного кодексу, певних відомих усім писаних та неписаних правил, одним з яких є таке: допоможи колезі, коли він потребує допомоги, і отримаєш допомогу, коли вона знадобиться тобі. Досить просто, цілком зрозуміло, але у дійсності буває по-іншому.

Сумно це визнавати, але у лікарському середовищі не рідкісними є такі огидні явища, як заздрість, зловтіха, пліткарство і нашіптування, підглядання.

Як можна не розуміти, що сьогодні неприємність трапилася в твого колеги, а завтра може бути в тебе? Радіти неприємностям колеги взагалі не по-християнськи, бо суть цих неприємностей – погіршення здоров’я чи, не дай Боже, смерть пацієнта, тобто сторонньої, ні в чому не винної людини.

Як часто лікарські помилки, причому нерідко уявні, стають предметом недоброзичливого обговорення в ординаторській! Таке обговорення боляче ранить, залишає в душі глибокий і тривалий слід. Особливо, якщо помилки насправді лікар не припустився, якщо критика на його адресу несправедлива, якщо несприятливо склалася ситуація, а це використали недоброзичливці.

Проте й від помилок ніхто не застрахований. Відомо, що помилялися видатні лікарі, засновники крупних лікарських шкіл, найкращі і найдосвідченіші. Помилялися тому, що буває атиповий чи прихований перебіг хвороб, тому, що пацієнти усі різні – генетично, біохімічно, функціонально, тому, що бувають хибнопозитивні та хибнонегативні результати найнадійніших досліджень. Причин сумлінних лікарських помилок безліч, це добре відомо усім, у тому числі тим, хто зловтішається, коли неприємності сталися з колегою. Дарма, бо й вони не застраховані від подібного.

Є така закономірність: негативні медичні новини розповсюджуються значно швидше, ніж позитивні.

Ці новини «збагачуються» скандальними подробицями, набувають численні деталі, перетворюючись на сенсації. Первинна подія досить скоро трансформується до невпізнанності, залишаються лише імена мимовільних учасників, і от їм вже не позаздриш! Вони, напевно, переживуть цю неприємність, але це не пройде безслідно.

Коли щось трапляється – в операційній, родзалі, у відділенні, будь-де, усі біжать на допомогу. Біда гуртує, об’єднує. Але знаходяться такі, що лишаються на своєму робочому місці і потихеньку цю біду обговорюють, обов’язково персоніфікуючи вину. Для них винуваті завжди є. Їм би краще бути прокурорами, а не лікарями, хоча й у прокурори вони не годяться, бо ті мають діяти у відповідності до законів, а цим закони і правила заважають. Колеги-злостивці не вважають за потрібне обґрунтовувати свої «вироки», вони завжди мають рацію за визначенням, вони ліплять ярлики, яких потім складно позбутися.

Багато разів писав і говорив, що професія лікаря передбачає, окрім професіоналізму, такі людські якості, як порядність, чесність, інтелігентність. Якщо тебе роз’їдає зсередини жага піднестися, принижуючи тих, хто поруч, не йди у лікарі. В нас занадто складна і небезпечна робота, щоб відволікатися від головного. Від нас залежить найцінніше, що є в тих, хто до нас звернувся – їхнє здоров’я, інколи життя. Лікар не має права підставляти колезі ніжку, тільки плече.

Добро потім повернеться.

Володимир Медведь,

д. мед. н., професор, керівник відділення внутрішньої патології вагітних Всеукраїнського центру материнства та дитинства Національної академії медичних наук (НАМН) України, член-кореспондент НАМН України, науковий редактор журналу «Жіночий лікар»

Цей допис було оприлюднено вперше у жовтні 2018 року

Долучайтеся до MedReрorter у Telegram, WhatsApp та Facebook.

Фото Freepik

Коментарі

1 коментарів

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *