Кількість хворих на діабет у світі перевищила 800 мільйонів. Яка ситуація в Україні?

Зображення Freepik

 

Згідно з новим аналізом, у світі кількість людей, які живуть з діабетом, перевищила 800 мільйонів. Це досить різке зростання за останні 30 років.

У дослідженні вивчали тенденції поширеності та лікування діабету у світі з 1990 по 2022 роки. Було та використано дані понад 140 мільйонів дорослих у 200 країнах. Аналіз здійснено за участі фахівців Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), його результати опубліковано в The Lancet.

Отримані дані показали, що за останні три десятиліття кількість людей з діабетом подвоїлася з приблизно 7 % (198 мільйонів людей) у 1990 році, до приблизно 14 % (828 мільйонів людей) у 2022 році.

При цьому більше половини хворих на цукровий діабет не отримують лікування, особливо в країнах з низьким і середнім рівнем доходу.

Згідно статистичних даних, у 2021 році діабет став причиною понад двох мільйонів смертей. Він може призвести до серйозних ускладнень, таких як сліпота, ниркова недостатність і хвороби серця.

Типи цукрового діабету

Діабет 1 типу (раніше відомий як інсулінозалежний, юнацький або дитячий) характеризується недостатнім виробленням інсуліну та потребує щоденного його введення. За даними ВООЗ, у 2017 році було 9 мільйонів людей з діабетом 1 типу, більшість з них живуть у країнах з високим рівнем доходу. Причини розвитку діабету 1 типу та способи запобігання його розвитку остаточно не вивчені.

За діабету 2 типу в організмі порушуються механізми правильного використання інсуліну, що може призвести до високого рівня цукру в крові, якщо хворобу не лікувати. Розвитку діабету 2 типу часто можна запобігти.

З часом діабет 2 типу може завдати серйозної шкоди організму, особливо з боку нервової і серцево-судинної систем.

Фактори, що сприяють розвитку діабету 2 типу, включають надмірну вагу, недостатнє фізичне навантаження та генетичну схильність.

Рання діагностика хвороби важлива для запобігання найгіршим наслідкам діабету 2 типу. Найкращий спосіб виявити цукровий діабет на ранніх стадіях — проходити регулярні огляди у лікаря та перевіряти показники крові.

Понад 95 % людей з діабетом мають діабет 2 типу. До недавнього часу цей тип діабету зустрічався переважно у дорослих, втім тепер він все частіше зустрічається і у дітей.

Частота захворюваності на діабет у світі

Більше половини випадків діабету у світі припадає на чотири країни: Індію (212 мільйони), Китай (148 мільйонів), США (42 мільйони) і Пакистан (36 мільйонів). Наступними країнами з найбільшою кількістю випадків діабету є Індонезія (25 мільйонів) та Бразилія (22 мільйони).

Проте, згідно з дослідженням, у деяких Європейських країнах з високим рівнем доходу не спостерігалося жодних змін або навіть мало місце незначне зниження частоти захворюваності на діабет.

Наприклад, показники в країнах Західної Європи були одними з найнижчих: у таких країнах, як Франція, Данія та Іспанія, захворюваність на діабет становила лише два-чотири відсотки для осіб старше 18 років для обох статей.

Відмінності в лікуванні діабету у різних країнах

Існують досить серйозні проблеми з охопленням лікуванням хворих на діабет: станом на 2022 рік майже 60 % хворих на цукровий діабет віком 30 років і старше не отримували лікування, особливо це стосується таких країн як Індія, Китай, Пакистан, Індонезія та США.

Найвищі показники охоплення лікуванням зафіксовано у Бельгії: 86 % жінок і 77 % чоловіків, хворих на діабет отримували терапію.

Після Бельгії, Польща, Фінляндія та Португалія мали найвищі показники охоплення лікуванням: понад 70 % осіб у ​​цих країнах отримували терапію.

Згідно з дослідженням, менше половини людей з діабетом отримували лікування у Франції, Латвії та Литві.

Захворюваність і лікування цукрового діабету в Україні

За даними Міністерства охорони здоров’я, 2023 року 531 200 людей в Україні отримали діагноз «цукровий діабет», 2022 року – 489 934.

Для пацієнтів із діагнозом «цукровий діабет» доступна низка безоплатних послуг у межах Програми медичних гарантій, зокрема:

  • загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою;
  • перевірка рівня глюкози в крові;
  • перевірка загального рівня холестерину;
  • рецепти за програмою «Доступні ліки» для лікування цукрового діабету II типу та препарати інсуліну для лікування діабету I типу, тест-смужки для глюкометра.

Українці можуть отримувати препарати інсуліну за програмою «Доступні ліки».

У жовтні 2023 року пацієнти почали отримувати тест-смужки для визначення рівня глюкози для індивідуальних глюкометрів за програмою реімбурсації.

Наразі пацієнти з діагнозом  “Цукровий діабет першого типу” отримують тест-смужки за електронним рецептом як від лікаря-ендокринолога (зокрема і дитячого), так і лікаря первинної медичної допомоги.

З поточного року лікарі-ендокринологи вже можуть в межах плану лікування пацієнта фіксувати його потребу у тест-смужках.

У 2025 році для пацієнтів, які отримують тест-смужки для глюкометрів, відбудуться зміни.

Про це повідомили в Національній службі здоров’я України (НСЗУ).

Так, у 2025 році для отримання тест-смужок за програмою реімбурсації пацієнт повинен мати відповідний план лікування від лікаря-ендокринолога (наразі наявність плану лікування для призначення тест-смужок не є обовʼязковою).

Тому, НСЗУ рекомендує пацієнтам при наступному візиті до свого лікуючого лікаря переконатися, що лікар створив план лікування, аби й надалі отримувати тест-смужки за програмою реімбурсації без затримок.

Створити відповідне призначення на тест-смужки повинен саме лікар-ендокринолог. Наступні е-рецепти на основі призначення зможе створювати також і сімейний лікар, терапевт чи педіатр.

Наразі перелік реімбурсації включає 45 найменувань тест-смужок для глюкометрів, вартість яких підлягає повному чи частковому відшкодуванню державою.

Зверніть увагу! Кожен може визначити індивідуальний ризик цукрового діабету II типу за допомогою онлайн-тесту.

Редакція MedReporter

Долучайтеся до MedReрorter у Telegram, WhatsApp та Facebook.