Пацієнти вмирають у коридорах, іноді про це стає відомо лише через декілька годин: дані опитування медсестер Великобританії

Зображення Freepik

 

Опитування середніх медичних працівників, що працюють в системі Національної служби здоров’я Великобританії, відкрило шокуючі свідчення медсестер і глибокий масштаб кризи, коли медичну допомогу у стаціонарах доводиться надавати в коридорах.

Майже сім із десяти (66,81 %) опитаних стверджують, що щодня надають медичну допомогу хворим в переповнених і невідповідних для цього приміщеннях — таких як коридори, переобладнані роздягальні та навіть автостоянки.

Про це у своєму прес-релізі повідомляє Королівський коледж медсестер (RCN) Великобританії.

Прес-реліз вийшов після того як RCN опитав 5408 медсестер із закладів Національної служби здоров’я (NHS) усіх регіонів Великобританії. Опитування тривало з 18 грудня 2024 року по 11 січня 2025 року.

Свідчення медсестер, що підкреслюють руйнівний крах стандартів медичної допомоги і відсутність дотримання стандартів безпеки для пацієнтів, охоплюють 460 сторінок звіту. З ним можна ознайомитися тут.

Деморалізовані медичні працівники повідомляють, що змушені доглядати за 40 пацієнтами в одному коридорі, не маючи доступу до кисню, кардіомоніторів, апаратів аспірації та іншого рятувального обладнання, йдеться в прес-релізі.

Є повідомлення про випадки викиднів, що сталися у пацієнток, які перебували в коридорах лікарень. Інші медики розповіли, що були не в змозі забезпечити адекватну або своєчасну серцево-легеневу реанімацію пацієнтам із серцевим нападом.

Понад дев’ять із десяти (90,82 %) опитаних стверджують, що безпека пацієнтів під загрозою.

Медичні працівники засвідчили, що були змушені надавати допомогу поза межами палат невідкладної допомоги. Хворих доводиться розміщувати у ванних кімнатах, роздягальнях, і навіть в приміщеннях для померлих і кімнатах прощання з померлими. У деяких лікарнях дорослих госпіталізували у дитячі реанімаційні палати.

Онкохворим також доводиться перебувати в таких умовах.

Існують серйозні занепокоєння щодо запобігання поширенню інфекції серед пацієнтів, які змушені перебувати в тісному просторі поруч один з одним.

Про що розповіли медсестри з різних регіонів Британії під час опитування?

Ось декілька цитат.

«У нашій лікарні були випадки зупинки серця в коридорі або в кабінках, заблокованих пацієнтами на візках перед ними, що затримувало рятівну серцево-легеневу реанімацію» (Південно-Східна Англія).

«У пацієнта зупинилося серце в коридорі біля чоловічого туалету, і він помер».

«Мали місце випадки зупинки серця в коридорі без дзвінка, візка, кисню, дефібрилятора… в цих умовах доводилося здійснювати пацієнту серцево-легеневу реанімацію на очах у всіх оточуючих».

«Жінок, у яких стався викидень і які потребували лікування, доводилося розміщувати у переповненій кімнаті очікування, яка використовується для прийому пацієнтів невідкладної допомоги та амбулаторного відділення» (Східна Англія).

«Відділення щодня перевантажене, пацієнти змушені знаходитися в коридорах, на стільцях, на візках швидкої допомоги, у кімнатах для відвідувань, в оглядових кімнатах, — там, де є хоч якийсь простір» (Лондон).

«Прикутий до ліжка літній пацієнт страждав на нетримання сечі. Для здійснення гігієнічних процедур, необхідний приватний простір, нашим єдиним варіантом був кабінет чергової медсестри» (Шотландія).

«Пам’ятаю хвору на рак з дуже низьким імунітетом внаслідок лікування. Вона мала бути в бічній кімнаті, втім там не було місця. Вона була дуже засмучена і плакала. Ми поставили навколо неї ширми, проте її ліжко перебувало на шляху до кімнати персоналу та туалету. Тому навколо неї постійно було багато людей. Ця бідолашна жінка зрештою померла» (Південно-Західна Англія).

Медсестра з Північно-Східної Англії описала випадок про двох вмираючих пацієнтів, які знаходилися близько один біля одного, без можливості жодної приватності для них та їхніх близьких… «Це було так, ніби я дивлася жахливий фільм, який була невзмозі зупинити».

«Кілька пацієнтів вишикувалися в коридорі в очікуванні. Одного пацієнта знудило на іншого пацієнта, тому що вони були дуже близько один до одного. Я почувалася абсолютно з розбитим серцем і переживала за обох цих пацієнтів» (Південна Англія).

«90-річна жінка з деменцією злякалася, плакала і мочилася в ліжко після того, як кілька разів просила допомоги їй піти до туалету. Побачивши цю налякану жінку, що перебувала у стані тваринного страху, я зламалася. Наприкінці тієї зміни я подала заяву на звільнення. Я не буду працювати там, де перебування людей в таких умовах стає нормальним повсякденним явищем».

«Мені довелося перевдягати хворого з деменцією і нетриманням сечі в коридорі біля торгового автомата» (Північна Ірландія).

«Пацієнт помер у коридорі, втім це помітили лише через декілька годин» (Південно-Східна Англія).

«Ми щодня доглядаємо майже за 40 пацієнтами в коридорах чи інших не пристосованих для цього приміщеннях. Ризики для пацієнтів стають набагато вищими”.

Все це має величезний вплив на моральний стан медичного персоналу. Ми всі виснажені. Ніхто з нас не починав би кар’єру медсестри, знаючи, що доведеться працювати в таких умовах.

Позиція Національної служби здоров’я Англії

У вересні 2024 року Національна служба здоров’я Англії (NHS) опублікувала «Принципи надання безпечної та якісної медичної допомоги у тимчасових приміщеннях» — коротше кажучи, посібник з етики догляду в коридорі. Про цю публікацію не надто багато говорили. «Читаючи документ, стає зрозуміло чому, адже це настанови, видані системою, що має серйозні проблеми», — йдеться у статті BMJ з промовистою назвою «Етика та догляд в коридорі: протиріччя в термінах?».

Цю настанову не так і легко було скласти, зазначають автори статті. Адже сама назва документу суперечлива. Її основні положення протирічать одне одному.

«Безпечне та якісне лікування» та «лікування у коридорах» поняття не сумісні!

«Наша мета, — зазначає Національна служба здоров’я Англії, — завжди надавати пацієнтам медичну допомогу високих стандартів у потрібному місці та в потрібний час». Але ж документ про медичну допомогу в коридорах – це  заява NHS про свою невдачу. «Це не дуже хороший догляд та стандарти, як для країни G7. Це нагадує допомогу в умовах надзвичайних гуманітарних катастроф», — впевнені автори статті і продовжують — NHS Англії вважає, що надання допомоги у тимчасових приміщеннях є… неприйнятним, має застосовуватися в окремих випадках і не повинно розглядатися як стандарт. Це справедливо. Але реальність інша. «У лікарні, в якій я працюю, — написала одна здивована медсестра, прочитавши настанови про допомогу в коридорах, — протягом літніх місяців у коридорі відділення невідкладної допомоги теж постійно були пацієнти — до 20 одночасно».

Нещодавно кілька професійних медичних товариств, включно з Королівським коледжем медсестер, Британською медичною асоціацією, Королівським коледжем лікарів та Асоціація пацієнтів у спільному листі закликали уряд Вестмінстера та Національну службу здоров’я Англії оприлюднити інформацію про кількість пацієнтів, що змушені отримувати медичну допомогу у коридорах та інших не обладнаних приміщеннях.

Заяви Королівського коледжу медсестер (RCN)

RCN неодноразово звертав увагу влади на проблему переповнених лікарень і перебування пацієнтів в коридорах та інших необладнаних приміщеннях. У травні 2024 року на своєму щорічному конгресі RCN оголосив «національну надзвичайну ситуацію» через «коридорну допомогу» в службах NHS.

Минулого тижня очолювана RCN коаліція професійних товариств, груп пацієнтів і благодійних організацій закликала Національну службу здоров’я Англії до прозорості щодо надання допомоги в коридорах.

Генеральний секретар і виконавчий директор RCN, професор Нікола Рейнджер (Nicola Ranger), сказав:

«Ці жахливі свідчення медсестер, які працюють на передовій, показують, що пацієнти щодня страждають, піддаються небезпеці, змушені терпіти, отримувати лікування і догляд в коридорах, туалетах і навіть кімнатах, які зазвичай призначені для прощання з померлими. Уразливі хворі люди позбавлені гідності, а медперсонал — доступу до життєво важливого рятувального обладнання. Тепер ми можемо категорично заявити, що в цій ситуації пацієнти гинуть.

Настав момент для сміливих дій уряду щодо Національної служби здоров’я, дії якої так довго ігнорувалися.

“Міністри не можуть уникати відповідальності й повинні визнати, що для відновлення догляду за пацієнтами знадобляться нові інвестиції, у тому числі й для формування потужного кадрового потенціалу”.

«Керівники системи охорони здоров’я також повинні взяти на себе зобов’язання оприлюднити дані про те, скільки саме пацієнтів змушені отримувати допомогу в коридорах. Громадськість має знати, що відбувається з безпекою пацієнтів!».

Редакція MedReporter

Долучайтеся до MedReрorter у Telegram, WhatsApp та Facebook.