Всесвітня організація охорони здоров’я може втратити сотні мільйонів доларів фінансування через вихід з її складу США

 

У понеділок ввечері президент Дональд Трамп підписав указ про вихід США зі Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ). Виконавчий указ також вимагає від держсекретаря припинити переговори стосовно угоди щодо пандемії, яку країни-члени ВООЗ вели роками. Про це повідомляє Рolitico.

Про що йдеться в указі?

США можуть вийти зі складу ВООЗ протягом року з моменту офіційного повідомлення ООН і ВООЗ. Зробити це Трамп доручив нещодавно затвердженому держсекретарю Марко Рубіо.

Згідно з резолюцією 1948 року про прийняття членства у ВООЗ, США повинні продовжувати сплачувати внески до моменту виходу з організації. Однак Трамп наказав «призупинити майбутні перекази будь-яких урядових коштів, підтримки чи ресурсів Сполучених Штатів до ВООЗ» із «досяжною швидкістю».

Трамп також наказав чиновникам «відкликати та перепризначати» урядовий персонал США або підрядників, які працюють з ВООЗ, і знайти «надійних і прозорих» американських і міжнародних партнерів, щоб замінити «необхідну діяльність, яку раніше здійснювала ВООЗ».

Указ також вимагає від держсекретаря припинити переговори стосовно угоди щодо пандемії, яку країни-члени ВООЗ вели роками, з кінцевим терміном укладання до травня.

У розпорядженні також зазначається, що поправки, внесені до Міжнародних медико-санітарних правил, що регулюють реагування на спалахи, «не матимуть обов’язкової сили для Сполучених Штатів».

Передбачувані наслідки указу

Вихід США з ВООЗ призведе до втрати основного бюджету організації у розмірі сотень мільйонів доларів.

США виділяють близько чверті цього бюджету як обов’язкові членські внески, але часто перераховують більше — останніми роками ця цифра варіює від 163 до 816 мільйонів доларів США, згідно з даними аналітичного центру з політики охорони здоров’я.

У розпорядженні Трампа зазначено, що «ВООЗ продовжує вимагати від Сполучених Штатів несправедливо обтяжливих платежів, значно непропорційних до встановлених платежів інших країн», повідомляє Рolitico.

Трамп навів приклад Китаю, який, маючи населення у багато разів більше, ніж США, сплачує до ВООЗ майже на 90 % менше внесків.

Членські внески країн до ВООЗ базуються в основному на валовому внутрішньому продукті.

Втрата грошових надходжень, на думку деяких експертів, може перешкодити здатності ВООЗ швидко й ефективно реагувати, зокрема на спалахи інфекційних захворювань та інші надзвичайні ситуації у світі.

Натомість очікується, що США втратять доступ до глобальної мережі, яка щороку встановлює склад вакцини проти грипу.

За словами експертів у галузі охорони здоров’я, це також послабить здатність Центрів контролю та профілактики захворювань виявляти та стримувати загрози здоров’ю поза межами США.

А американські виробники ліків можуть втратити сприяння ВООЗ у промоції своєї продукції по всьому світу, оскільки система ВООЗ, яка схвалює ліки, вакцини та медичні пристрої для глобального використання, на які покладаються багато країн, що розвиваються, може бути порушена через втрату фінансування США.

Історія питання

Це друга спроба Трампа вивести США з ВООЗ.

У липні 2020 року він надіслав листа генеральному директору ВООЗ, в якому повідомив про намір США вийти протягом року. Тоді Трамп звинуватив ВООЗ у допомозі Китаю ввести світ в оману щодо поширення Covid-19.

Втім того року Трамп зазнав поразки на виборах. Президент Джо Байден, посівши посаду в січні 2021 року, скасував рішення Трампа.

Цього разу Трамп все ще буде на посаді, коли відмова набуде чинності.

На відміну від 2020 року, ВООЗ може компенсувати частину фінансових втрат, спричинених виходом Америки.

Минулого року вона запустила інвестиційний раунд із пошуку близько 7 мільярдів доларів «для мобілізації передбачуваних і гнучких ресурсів від ширшої бази донорів» для основної роботи ВООЗ у період між 2025 і 2028 роками. Наприкінці минулого року у ВООЗ заявили, що отримали зобов’язання щодо принаймні половини цієї суми.

Редакція MedReporter

Долучайтеся до MedReрorter у Telegram, WhatsApp та Facebook.