Чого слід позбутися вдома, щоб зменшити потрапляння мікропластику всередину вашого організму

Зображення Freepik

 

Щодня до організму людей через дихання, з їжею і напоями потрапляють крихітні часточки пластикових виробів, відомих як мікропластик і нанопластик.

Раніше результати наукових досліджень повідомляли про виявлення часточок мікропластику в різних органах людського організму.

Нове дослідження показало, що мікропластик проникає в наш мозок.

Всі наслідки для здоров’я цього проникнення поки що невідомі.

Втім вчені давно припускали, що часточки мікропластику можуть долати гематоенцефалічний бар’єр — фільтр між центральною нервовою системою та рештою тіла, що захищає мозок від токсичних речовин і забезпечує його поживними речовинами.

Результати нових досліджень

Нещодавно в журналі Nature Medicine було опубліковано результати нового дослідження, в ньому було отримано докази на користь гіпотези про те, що часточки мікропластику можуть проникати в наш мозок.

Дослідники з Університету Нью-Мексико в США дослідили 52 посмертні зразки людських мозку. З них 28 зразків було отримано у 2016 році і 24 зразки — у 2024 році.

Вчені виявили мікропластик у кожному зразку мозку. Причому у зразках 2024 року його концентрація була на 50 % вищою, ніж у зразках 2016 року.

Цікаво, що більш високі рівні мікропластику було виявлено в мозку, ніж в інших органах, таких як нирки та печінка.

Раніше мікропластик був виявлений у крові, легенях, плаценті та грудному молоці людини.

Втім ідея про те, що часточки мікропластику можуть долати гематоенцефалічний бар’єр, викликає занепокоєння вчених.

Наразі достеменно невідомо яким чином і наскільки сильно мікропластик впливає на здоров’я.

Втім інші дослідження виявили потенційний зв’язок між впливом мікропластику і розвитком серйозних захворювань, включаючи кілька типів раку, хвороби органів дихання, серцево-судинні і запальні захворювання кишечника.

Ще в одному дослідженні вищу концентрацію мікропластику було виявлено в мозку людей, які страждали на деменцію, ніж у людей без цього діагнозу.

Кількість доказів впливу мікропластику на здоров’я зростає.

Більшість пластикових мікрочасточок, знайдених у зразках мозку, були поліетиленовими, які широко використовуються для упаковки продуктів харчування та напоїв, а також для пляшок з шампунем тощо.

Примітно, що не було зв’язку між тим, скільки років пацієнтам було на момент смерті і кількістю мікропластику в їхньому мозку. Це означає, що мікропластик не накопичується постійно в тканинах мозку з віком. Це важливо, оскільки свідчить про те, що при зменшенні забруднення навколишнього середовища мікропластиком, рівень впливу на людину також зменшиться.

5 основних джерел мікропластику у вашому домі

Вироби з пластику стали настільки поширеними, що ми навіть не зауважуємо, коли його використовуємо.

Тим часом повсякденні побутові предмети можуть бути джерелом потрапляння мікропластику у ваш раціон.

Згідно з канадським дослідженням 2019 року, люди споживають до 52 000 часточок мікропластику на рік.

Незважаючи на те, що ці часточки досить поширені в навколишньому середовищі, насамперед їх варто пошукати у вашій кухні.

Топ-5 предметів, яких слід уникати, щоб зменшити вплив мікропластику:

  1. Пластикові обробні дошки

Згідно з дослідженням Американського хімічного товариства (ACS), лише обробні дошки можуть щорічно піддавати людині до 79,4 мільйона поліпропіленових мікрочасточок – різновиду пластикового полімеру.

А це означає, що використання пластикової обробної дошки потенційно може збільшити потрапляння мікропластику в їжу.

Дошки для нарізання із загартованого скла є доступною альтернативою. Їх легко мити і вони не містить мікропластику.

  1. Контейнери для їжі можуть виділяти мікропластик під час нагрівання в мікрохвильовій печі

Пластикові вироби, позначені як «придатні для мікрохвильової печі», можуть виділяти значну кількість мікропластику в їжу під час нагрівання.

Дослідження 2023 року, проведене в Університеті Небраски, виявило до 4 мільйонів часточок мікропластику на квадратний сантиметр у певному дитячому харчуванні, «безпечному» для використання в мікрохвильовій печі.

Тож, краще уникати продуктів, упаковка яких містить фталати, стирол і бісфеноли – хімічні речовини, що входять до складу різних видів пластику, рекомендує Американська академія педіатрії.

  1. Мікропластик у воді і кубиках льоду

Подібно до того, як мікропластик міститься у бутильованій воді, пластикові формочки для кубиків льоду також можуть бути джерелом мікропластику.

Хоча досліджень щодо цього менше, заморожування пластикових формочок може спричинити вимивання мікропластику у воду, подібно до процесу, який спостерігається з нагрітим пластиком.

В останні роки став популярним більш екологічний варіант – формочки для льоду з нержавіючої сталі. Вони досить естетичні і швидше замерзають.

  1. Паперові стаканчики насправді теж не є екологічним вибором

Хоча видається, що паперові стаканчики більш екологічні, вони, на диво, сприяють забрудненню пластиком. Виготовлення паперових стаканчиків вимагає використання шару герметика, який зазвичай містить до 10 % поліетилену високої щільності (HDPE), щоб запобігти витоку рідини.

Переробка паперових стаканів є проблематичною через необхідність відокремлення шару HDPE від паперу, що суттєво ускладнює процес.

Але це ще не все. Використання паперових стаканчиків для гарячих напоїв може призвести до викиду різних хімічних речовин, включаючи фториди, хлориди, сульфати і нітрати. Про це йдеться в дослідженні 2021 року, що було опубліковане в Journal of Hazardous Materials.

Тож, обравши багаторазову флягу з нержавіючої сталі, ви принесете користь навколишньому середовищу і зменшите шкідливий вплив мікропластику.

  1. Пакетики чаю можуть додати до ранкового напою мікропластик

Дивно, але багато чайних пакетиків виготовляються з нестійкого поліпропіленового пластику, і навіть паперові чайні пакетики можуть містити сліди пластику в герметику.

У 2023 році дослідження, опубліковане Університетом наук про здоров’я, викликало занепокоєння щодо того, як гаряча вода при заварюванні чаю, може вивільнити мільйони часточок мікропластику з цих пакетиків, показавши, що одна чашка чаю може містити до 3,1 мільярда нанопластику через пластиковий чайний пакетик.

Тож, краще використовувати екологічні альтернативи для заварювання чаю, наприклад, чайник для заварювання або металеве ситечко.

Завдяки цим невеличким коригуванням ваша кухня може позбутися суттєвих джерел забруднення мікропластиком. А більш детально про це йдеться на CleanHub.

Редакція MedReporter

Долучайтеся до MedReрorter у Telegram, WhatsApp та Facebook.