В Європі зростає частота інфекцій, що передаються статевим шляхом

Зображення Freepik

 

Згідно з останнім щорічним звітом Європейського центру профілактики та контролю захворювань (ECDC), частота виявлення випадків сифілісу та гонореї різко зросла, тоді як хламідіоз залишається найпоширенішою інфекцією, що передається статевим шляхом (ІПСШ).

Про що говорять цифри?

У 2023 році в Європейському Союзі, Ісландії, Ліхтенштейні та Норвегії було зареєстровано майже 100 000 випадків гонореї.

Це на 31 % більше порівняно з минулим роком і більш ніж на 300 % більше, ніж у 2014 році, йдеться у звіті.

Зросла й кількість випадків сифілісу. У 2023 році було понад 40 000 випадків, що на 13 % більше, ніж у 2022 році, і вдвічі більше, ніж у 2014 році.

Нелікована гонорея може спричинити серйозні проблеми зі здоров’ям, включаючи безпліддя та запальні захворювання органів малого таза.

За даними ECDC, нелікований сифіліс з часом може призвести до порушень в роботі серця та нервової системи. Крім того, він може передаватися від вагітної жінки її дитині.

Незважаючи на те, що зростання частоти випадків хламідіозу, стабілізувалося, він залишається найпоширенішою бактеріальною ІПСШ в Європі. У 2023 році було задокументовано більш ніж 230 000 випадків, що на 13 % більше, ніж у 2014 році.

Чому зростає кількість інфекцій, що передаються статевим шляхом?

У ECDC вважають, що може бути кілька потенційних причин зростання частоти ІПСШ: краща діагностика в певних групах ризику, менша частота використання презервативів і більша кількість сексуальних партнерів.

В агентстві б’ють на сполох і зазначають, що «отримані дані підкреслюють нагальну потребу в підвищенні обізнаності громадян, запобіганні, вчасному тестуванні та лікуванні для вирішення цієї зростаючої проблеми охорони здоров’я».

Тривогу викликає й зростаюча частота антибіотико резистентності збудників інфекційних хвороб – коли бактерії або інші патогени розвиваються до точки, коли антибіотики більше не можуть на них ефективно впливати.

Новою загрозою є стійка до антибіотиків гонорея.

Агентство й раніше попереджало, що гонорею стає все важче лікувати антибіотиками і це — глобальна тенденція.

«Поява стійких до ліків штамів збудників загрожує зниженням ефективності наявних методів лікування, тому вкрай важливо акцентувати увагу на профілактиці ІПСШ та сприяти відповідальному використанню антибіотиків», — заявили в ECDC.

Втім тенденції 2023 року свідчать про те, що зусиль, спрямованих на боротьбу з ІПСШ, недостатньо, щоб стримати їх поширення, особливо серед молоді.

Жінки віком близько 20 років мали найвищі показники хламідіозу та гонореї.

Хоча випадки гонореї зросли в різних вікових групах та групах сексуальної орієнтації, йдеться у звіті.

Водночас серед чоловіків від 25 до 34 років спостерігався найвищий рівень сифілісу. Більшість випадків сифілісу було зареєстровано серед чоловіків-геїв та бісексуалів, проте у 2023 році частота сифілісу також зросла й серед жінок усіх вікових груп.

В агентстві попередили про важливість регулярного використання презервативів і «відкритого та чесного спілкування» зі сексуальними партнерами, а також закликали сексуально активних людей регулярно проходити тести на діагностику ІПСШ, оскільки інфіковані люди не завжди мають симптоми.

«Раннє виявлення та лікування мають важливе значення для запобігання подальшій передачі та можливим ускладненням», — переклнують в ECDC.

Редакція MedReporter

Долучайтеся до MedReрorter у Telegram, WhatsApp та Facebook.