Публікації в соціальних мережах про медичні діагностичні тести часто є оманливими

Соціальні мережі

Зображення Freepik

 

Глобальне дослідження під керівництвом Сіднейського університету показало, що знаменитості просувають «надзвичайно» оманливу інформацію про медичні діагностичні тести в Instagram і TikTok. Його результати були опубліковані в JAMA Network Open.

Дослідники проаналізували майже 1000 дописів, у яких йшлося про суперечливі медичні скринінгові тести, які рекламували знаменитості в соціальних мережах майже 200 мільйонам підписників.

Виявилено, що більшість публікацій не містять посилання на наукові докази, були рекламними, мали явні фінансові інтереси та не згадували про потенційну шкоду.

Йдеться про п’ять тестів: МРТ всього тіла; генетичне тестування на визначення ранніх ознак 50 видів раку; дослідження крові на рівень тестостерону у чоловіків; тест на антимюллерів гормон (AMГ) у жінок; аналіз мікробіому кишечника. Ці діагностичні процедури мають обмежені докази користі для здорових людей, можуть призвести до гіпердіагностики й зайвого лікування або впливати на психічне здоров’я, кажуть учені.

Дослідження показало, що 85 % публікацій не згадували жодних мінусів або ризиків тестування.

«Переважна більшість цих дописів були вкрай оманливими», — сказала доктор Брук Нікель (Brooke Nickel), керівник дослідження зі Школи громадського здоров’я Факультету медицини та охорони здоров’я Сіднейського університету

«Згадані діагностичні тести рекламують під виглядом раннього скринінгу, як способу взяти під контроль власне здоров’я. Проблема в тому, що вони непотрібні для більшості людей, а в деяких випадках докази, що підтверджують їхню ефективність, є надто хиткими».

«Одним із прикладів є визначення рівня AMГ. Його активно рекламують жінкам як спосіб вимірювання фертильності, втім експерти не вважають його надійним. Існує занепокоєння, що низький рівень гормону, виявлений поза контекстом конкретної медичної проблеми, може спонукати деяких жінок до непотрібних, дорогих втручань з лікування непліддя», – розповіла доктор Нікель.

«Іншим прикладом є тест на тестостерон, який часто продають чоловікам, використовуючи тактику нагнітання страху, щоб потім рекламувати добавки тестостерону, які нібито підвищують сексуальну активність. Це ризиковано, оскільки результати тривалого впливу замісної терапії тестостероном на здоров’я серцево-судинної системи та смертність досі невідомі».

«Одна з основоположних тем, яку використовують знаменитості, пропагуючи ці діагностичні тести, полягає в тому, що знання — це сила, але більшість інформації є вибірковою. Коли йдеться про здоров’я, дуже важливо отримати повну картину, а напівправда часто є викривленням інформації».

Серед 982 публікацій в Instagram і TikTok:

  • 87 % згадали про користь тестів, втім лише 15 % зазначили про їх потенційну шкоду;
  • лише 6 % розповіли про ризик гіпердіагностики або зайвого лікування;
  • лише 6 % навели наукові докази, тоді як 34 % використовували особисті історії для реклами тесту;
  • 68 % відомих осіб та інших власників облікових записів мали фінансові інтереси в просуванні тесту (наприклад, партнерство, співпраця, спонсорство або продаж для власного прибутку якимось чином).

Співдослідник доктор Рей Мойніган (Ray Moynihan), почесний доцент Університету Бонда, сказав: «Ці висновки свідчать про те, що соціальні медіа є відкритим каналом медичної дезінформації».

«Це криза громадського здоров’я, яка посилює надмірну діагностику та загрожує стійкості систем охорони здоров’я».

Детальний аналіз результатів виявив, що дописи лікарів, повідомлення зі згадуванням наукових доказів і дописи відомих людей, які не були фінансово зацікавлені в просуванні діагностичних тестів, загалом були більш збалансованими.

Дослідники підкреслюють, що результати свідчать про нагальну потребу в посиленні регулювання, щоб запобігти оманливій медичній інформації на платформах соціальних мереж.

5 поширених суперечливих тестів у публікаціях в Instagram і TikTok:

  • МРТ всього тіла. Стверджується, що таке дослідження допомагає діагностувати до 500 захворювань. Втім докази користі цього дослідження для здорових людей відсутні, тоді як існує реальна небезпека гіпердіагностики і зайвого лікування.
  • Мультитести на раннє виявлення раку. Стверджується, що подібні дослідження допомагають здійснити перевірку на понад 50 видів раку, проте клінічні випробування все ще тривають. Наразі відсутні докази того, що користь від скринінгу здорового населення переважатиме шкоду від хибних діагнозів раку.
  • Визначення рівня AMГ у жінок. Незважаючи на те, що цей тест є корисним для певної категорії жінок, він хибно рекламується для здорових жінок як тест на фертильність, оскільки результати можуть призвести до зайвих і дорогих методів лікування безпліддя.
  • Дослідження кишкового мікробіому. Обіцяє «здоров’я» через раннє виявлення багатьох станів – від метеоризму до депресії – без достовірних доказів користі. Існують занепокоєння, що результати тесту можуть призвести до надмірного медичного використання, завдаючи шкоди та марнотратства.
  • Тест на тестостерон у чоловіків. Поряд з відсутністю доказів користі для тестування здорових чоловіків існує небезпека надмірного використання лікування, адже довгострокова безпека терапії тестостероном щодо несприятливих серцево-судинних подій і ранньої смерті ще не підтверджена.

Редакція MedReporter

Долучайтеся до MedReрorter у Telegram, WhatsApp та Facebook.