Акне: чи допомагає правильне харчування позбутися прищів?

Ви не їсте жирну картоплю фрі, гамбургери та солодкі пончики, бо вірите, що така їжа сприяє появі нових прищів? А й справді, чи є зв’язок між споживанням певної їжі і появою прищів на обличчі? Не будемо гадати, а подивимось, що показують дослідження.

Дієта з низьким глікемічним індексом може сприяти зменшенню прищів

В сучасному світі основою раціону багатьох людей є продукти і напої з високим глікемічним індексом. Після їх вживання швидко підвищується рівень цукру в крові. Прикладами таких продуктів є білий хліб, кукурудзяні пластівці, білий рис, картопляні чіпси, картопля фрі, пончики чи інша випічка, солодкі напої, зокрема молочні коктейлі тощо.

Результати досліджень показують, що дотримання дієти з низьким глікемічним індексом може зменшити кількість прищів. Продукти з низьким глікемічним індексом включають більшість свіжих овочів, деякі свіжі фрукти, боби, овес тощо.

В Американській Академії Дерматології розповіли про те, які ефекти мали місце у людей з прищами, які перейшли на дієту з низьким глікемічним індексом.

США: 2258 пацієнтів перебували на низьковуглеводній дієті з метою схуднення. Завдяки цій дієті також вдалося досягти зменшенню акне: 87 % пацієнтів сказали, що у них стало менше прищів, а 91 % відзначили, що тепер їм потрібно приймати менше ліків від акне1.

Австралія: із 43 пацієнтів з акне (віком від 15 до 25 років) частина протягом 12 тижнів дотримувалися звичайної дієти, а інша частина перейшла на дієту з низьким глікемічним індексом. Наприкінці 12 тижнів у тих, хто дотримувався низьковуглеводної дієти, було значно менше прищів, ніж у тих, хто не змінив свої харчові звички2.

Корея: із 32 пацієнтів з акне (віком від 20 до 27 років) частина протягом 10 тижнів дотримувалися звичайної дієти, а інша частина перейшла на дієту з низьким глікемічним індексом. Наприкінці 10 тижнів у тих, хто дотримувався дієти низьковуглеводної дієти, було значно менше прищів, ніж у тих, хто не змінив своєї харчової поведінки3.

Туреччина: 86 пацієнтів (50 з акне) вели журнал свого харчування протягом 7 днів. Ті, хто мав найбільше прищів, дотримувалися дієти з високим глікемічним індексом4.

Тож, вчені вважають, що дотримання дієти з низьким глікемічним індексом може зменшити кількість прищів, оскільки ця дієта усуває стрибки рівня цукру в крові. Підвищений рівень цукру в крові сприяє розвитку системного запалення в організмі, а також стимулює залози виробляти більше шкірного сала. Як запалення, так і надлишок шкірного сала можуть сприяти появі прищів.

Хоча результати наведених досліджень показали, що дотримання дієти з низьким глікемічним індексом може привести до меншої кількості висипань на шкірі, інші дослідження не виявили зв’язку між дієтою з високим глікемічним індексом та розвитком акне. Тож, потрібні додаткові дослідження.

Вживання коров’ячого молока може призвести до появи прищів

Хоча коров’яче молоко (але не молочні коктейлі) є напоєм з низьким глікемічним індексом, деякі дослідження показують, що вживання цього типу молока може бути пов’язане зі збільшенням кількості вугрів. У цих дослідженнях усі типи коров’ячого молока (незбиране, нежирне та знежирене) були пов’язані з акне.

Ось що виявили в дослідженнях, що вивчали зв’язок вживання молока з розвитком акне.

США: у дослідженні 47 355 дорослих жінок попросили пригадати, що вони їли в старших класах. Лише коров’яче молоко виявилося пов’язаним із акне. Жінки, які випивали 2 або більше склянок знежиреного молока на день, піддавалися на 44 % вищому ризику появи прищів, ніж інші жінки в цього дослідження5.

США: 6094 дівчат віком від 9 до 15 років заповнили 2 довгі анкети (з інтервалом щонайменше в 1 рік) про свій раціон. Дівчата, які вживали найбільше коров’ячого молока (незбираного, жирного або знежиреного), частіше мали прищі6.

США: 4273 хлопчики віком від 9 до 15 років заповнили 2 довгі анкети (з інтервалом щонайменше в 1 рік) про свій раціон. Хлопчики, які пили знежирене молоко, частіше мали прищі7.

Італія: про раціон було опитано 205 пацієнтів віком від 10 до 24 років, які зверталися до дерматолога з приводу помірної та важкої форми акне, і 358 пацієнтів того ж віку, які зверталися до дерматолога з приводу іншого захворювання шкіри (і мали незначну кількість або відсутність акне). Пацієнти з акне пили значно більше коров’ячого молока, ніж пацієнти, які не мали акне. Інших відмінностей у харчуванні між 2 групами пацієнтів не було8.

Малайзія: 88 пацієнтів віком від 18 до 30 років попросили вести харчовий щоденник протягом 3 днів. Половина (44) пацієнтів мали прищі, а половина (44) не мали висипки. Пацієнти з акне споживали більше коров’ячого молока та продуктів з високим глікемічним індексом, ніж пацієнти без акне9.

Чому коров’яче молоко може збільшити кількість прищів, досі залишається загадкою. Одна з теорій полягає в тому, що деякі речовини, що містяться в молоці, викликають системне запалення, що сприяє закупорюванню пор і призводить до появи прищів.

Однак, щоб в цьому достеменно переконатися, необхідні додаткові дослідження.

Відсутні докази того, що вживання йогурту чи сиру може збільшити ризик появи прищів

Коров’яче молоко може збільшити ризик розвитку прищів, втім жодне дослідження не виявило, що продукти, виготовлені з молока, такі як йогурт або сир, призводять до збільшення кількості висипань.

Навіщо нам ці знання?

Хоча потрібні додаткові дослідження, щоб дізнатися, чи може певна їжа погіршити акне, є те, що ви можете зробити безпосередньо зараз, якщо вважаєте, що ваша дієта впливає на стан вашої шкіри.

Фахівці Американської Академії Дерматології рекомендують спостерігати за станом шкіри після вживання тих чи інших продуктів і поставити собі такі запитання:

  • Чи є продукти чи напої в моєму раціоні, що провокують появу прищів або збільшують кількість наявних прищів?
  • Якщо ви пов’язуєте появу акне або збільшення кількості прищів із вживанням тих чи інших продуктів, що станеться, якщо ви не вживатимете цієї їжі чи напоїв протягом дня, тижня чи місяця?

Ефективне лікування акне включає догляд за шкірою та медикаментозне лікування

Хоча дієта може відігравати важливу роль у виникненні висипань або погіршенні акне, підтримання шкіри в доброму стані вимагає не лише зміни дієти. Ефективне лікування акне включає застосування засобів для догляду за шкірою та ліків від прищів.

  1. Rouhani P, Berman B, et al. “Poster 706: Acne improves with a popular, low glycemic diet from South Beach.” J Am Acad Dermatol. 2009;60(3, suppl 1):AB14.
  2. Smith RN, Mann NJ, et al. “The effect of a high-protein, low glycemic–load diet versus a conventional, high glycemic–load diet on biochemical parameters associated with acne vulgaris: A randomized, investigator-masked, controlled trial.” J Am Acad Dermatol. 2007;57(2):247-56.
  3. Kwon HH, Yoon JY, et al. “Clinical and histological effect of a low glycaemic load diet in treatment of acne vulgaris in Korean patients: a randomized, controlled trial.” Acta Derm Venereol. 2012;92(3):241-6.
  4. Cerman AA, Aktaş E, et al. “Dietary glycemic factors, insulin resistance, and adiponectin levels in acne vulgaris.” J Am Acad Dermatol. 2016;75(1):155-62.
  5. Adebamowo CA, Spiegelman D, et al. “High school dietary dairy intake and teenage acne.” J Am Acad Dermatol. 2005;52(2):207-14.
  6. Adebamowo CA, Spiegelman D, et al. “Milk consumption and acne in adolescent girls.” Dermatol Online J. 2006;12(4):1.
  7. Adebamowo CA, Spiegelman D, et al. “Milk consumption and acne in teenaged boys.” J Am Acad Dermatol. 2008;58(5):787-93.
  8. Di Landro A, Cazzaniga S, et al. “Family history, body mass index, selected dietary factors, menstrual history, and risk of moderate to severe acne in adolescents and young adults.” J Am Acad Dermatol. 2012 ;67(6):1129-35.
  9. Ismail NH, Manaf ZA, et al. “High glycemic load diet, milk and ice cream consumption are related to acne vulgaris in Malaysian young adults: a case control study.” BMC Dermatol. 2012;12:13.

Пресслужба MedReporter

За матеріалами www.aad.org