До 70 % жінок у всьому світі не знають, що мають синдром полікістозних яєчників: дані ВООЗ

Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ) є одним з найпоширеніших захворювань у жінок репродуктивного віку. За оцінками експертів, майже кожна сьома жінка репродуктивного віку страждає на СПКЯ, а Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) відзначає цей гормональний розлад як «основну причину» безпліддя.

Ризики СПКЯ

За СПКЯ часто має місце нерегулярний менструальний цикл, спостерігаються проблеми з фертильністю, гірсутизм, збільшення ваги та розвивається акне.

Жінки з СПКЯ також піддаються більшому ризику розвитку діабету 2 типу, високого кров’яного тиску, високого рівня холестерину, хвороб серця та раку ендометрію.

Згідно з кількома дослідженнями, приблизно 40 % жінок із СПКЯ відчувають депресію або тривогу.

Жінки з цим гормональним розладом також, як правило, страждають від низької впевненості в собі та самооцінки через гірсутизм та збільшену масу тіла.

А ще жінки з СПКЯ можуть відчувати швидку втомлюваність та порушеннями сну.

Частота СПКЯ в Європі

За даними Французької асоціації жінок з діагнозом СПКЯ (SOPK Europe), лише у Франції приблизно 2,5 мільйона жінок страждають на цей синдром.

Згідно з висновками польських дослідників (2016 рік) рівень жінок із СПКЯ у Центральній та Східній Європі більш ніж утричі вищий, ніж у західних країнах.

У 2016 році найвищий показник жінок із СПКЯ на 100 000 був у Чехії (460,6), а найнижчий у Швеції (34,10).

Дослідження СПКЯ

Втім, попри значну поширеність СПКЯ, все ще недостатньо інвестицій вкладається у дослідження цього синдрому, хоча й вже вдалося досягти незначного прогресу у покращенні симптомів та самопочутті пацієнток в результаті лікування.

За оцінками, щорічні витрати європейського сектору охорони здоров’я на СПКЯ становлять приблизно 23 мільярди євро, повідомляє Еuronews.

Однак останнє фінансоване ЄС дослідження СПКЯ було проведено у 2020 році.

«На дослідження СПКЯ виділяється не надто багато коштів», — вважає Емелін Хелуін (Emelyne Heluin), віце-президент Французької асоціації жінок з діагнозом СПКЯ (SOPK Europe).

Експерти кажуть, що жінки, які вперше звертаються до лікаря із симптомами СПКЯ, часто не отримують належної підтримки.

Наразі ЄС за програмою Horizon 2020 профінансував два проекти з вивчення СПКЯ.

Одне з них п’ятирічне дослідження (SPIOMET4HEALTH) спрямоване на створення однієї таблетки для щоденного прийому з метою «нормалізації овуляції та ендокринно-метаболічного статусу».

Клінічні випробування проводяться за участю дівчат-підлітків і молодих дорослих жінок у різних медичних центрах, зокрема в Іспанії, Австрії, Норвегії, Італії, Данії та Туреччині.

Що кажуть жінки з СПКЯ

«СПКЯ знищив так багато речей у моєму житті. Це вплинуло на моє соціальне життя, моє сексуальне життя, мою кар’єру, моє професійне зростання кар’єру».

«Я вважаю, що наша кар’єра сповільнюється через СПКЯ, тому що ми змушені проходити дні на роботі з хронічною втомою, тривогою і болем».

«Я знаю, що це те, з чим ми також повинні боротися щодо сприйняття людьми СПКЯ, тобто якщо ви покращите свій спосіб життя, дієту, режим фізичних вправ, СПКЯ зникне. Але, ні, це не зникне. Можливо, ви станете стрункішими, можливо, ви полегшите деякі симптоми. Можливо, стане трохи краще, але у вас все одно буде СПКЯ. Отже, втрата ваги — це не чарівний засіб від СПКЯ взагалі».

Деякі молодші пацієнтки висловили стурбованість тим, що за проблемами фертильності та надмірної ваги приховуються більш небезпечні ризики СПКЯ.

Редакція MedReporter

Зображення unknownuserpanama з Pixabay