
Зображення Freepik
В журналі Nature Medicine оприлюднено результати нового масштабного дослідження у США, в якому вивчали зв’язок між харчовими звичками та станом здоров’я.
Дослідження тривало протягом 30 років, в ньому взяли участь 105 000 людей починаючи від середнього віку до 70 років.
Порівнювали наслідки для здоров’я, пов’язані з вісьмома дієтами та харчовими звичками, включаючи середземноморську дієту, яка наголошує на вживанні оливкової олії, риби та горіхів, і «дієту для уникнення гіпертонії» (DASH), що обмежує вживання натрію для контролю артеріального тиску.
Ось що з’ясували дослідники.
Дієта найздоровіших людей віком близько 70 років включала велику кількість фруктів, овочів, цільного зерна, ненасичених жирів, горіхів, квасолі та інших бобових, а також «помірну» кількість продуктів тваринного походження, таких як нежирні молочні продукти.
Також за такої дієти уникали вживання солі, ультраоброблених продуктів, таких як солодкі напої, червоне або оброблене м’ясо та транс-жири, які часто містяться у смаженій їжі.
Хоча дослідження дієти та наслідків для здоров’я не є чимось новим, автори дослідження кажуть, що їхній аналіз є одним із перших, що з’ясовує, як різні харчові звички в середньому віці пов’язані зі «здоровим старінням» у цілому.
У дослідженні «здоровим старінням» вважали досягнення людиною 70 років без будь-яких серйозних хронічних захворювань, за нормальних мозкових функцій, збереження психічного здоров’я та фізичних здібностей.
Порівняно з іншими дослідженнями «здорового старіння», у цьому аналізі було використано більш комплексний підхід, який враховує якість життя, а не просто тривалість життя людей.
«Можливо, немає суперпродукту чи дієти, яка врятує нас усіх, але є різні дієти, які можуть покращити наше здоров’я», — сказала Марта Гуаш-Ферре (Marta Guasch-Ferré), старший автор дослідження, що вивчає зв’язок між факторами способу життя та хронічними захворюваннями в Копенгагенському університеті.
Однак дослідження має деякі обмеження. У той час як в аналізі враховували соціально-економічний статус учасників, інші фактори, такі як генетика, навколишнє середовище та доступ до медичної допомоги, також можуть відігравати важливу роль у зв’язку дієти та здоров’я.
Попри це, автори переконують, що результати можуть бути використані для коригування дієтичних рекомендацій і для стимулювання людей робити вибір на користь більш здорового харчування.
Здорове старіння — це не лише про дієту, втім будь-яке вдосконалення дієти буде корисним.
Редакція MedReporter
Долучайтеся до MedReрorter у Telegram, WhatsApp та Facebook.