
Світлина Freeik
Міністерство юстиції США оголосило про результати масштабної загальнонаціональної операції 2025 року з протидії шахрайству у сфері охорони здоров’я. В її межах висунуто кримінальні обвинувачення проти 324 осіб (в тому числі 96 лікарів, практикуючих медсестер, фармацевтів та інших ліцензованих медичних фахівців) у 50 федеральних округах і за участі 12 офісів Генеральних прокурорів штатів по всій країні.
Суму медичного шахрайства оцінюють у понад $14,6 млрд.
Це наймасштабніше викриття в історії Міністерства юстиції США у цій сфері – за сумою збитків воно більш ніж удвічі перевищує попередній рекорд ($6 млрд).
В ході цієї операції уряд конфіскував понад $245 млн готівки, елітні автомобілі, криптовалюту та інші активи. Також Центри Medicare та Medicaid (CMS) повідомили, що завадили безпідставній виплаті понад $4 млрд за шахрайськими рахунками і призупинили чи відкликали виплати для 205 постачальників медичних послуг напередодні проведення цієї операції. Окрім того, висунуто цивільні звинувачення проти 20 осіб за шахрайство на $14,2 млн, а 106 осіб уклали цивільні мирові угоди на загальну суму $34,3 млн у межах цього розслідування.
Цю безпрецедентну операцію очолив та скоординував Підрозділ боротьби з шахрайством у сфері охорони здоров’я Міністерства юстиції (входить до Кримінального департаменту) разом із ключовими партнерами – прокуратурами США, Офісом Генерального інспектора Міністерства охорони здоров’я та соціальних служб (HHS-OIG), Федеральним бюро розслідувань (ФБР) і Управлінням боротьби з наркотиками (DEA).
Транснаціональні злочинні організації
Загалом 29 осіб було обвинувачено у зв’язку з діяльністю транснаціональних злочинних організацій, які, за даними слідства, подали понад $12 млрд фіктивних медичних рахунків до страхових програм США. Одним із прикладів є масштабне розслідування під назвою Operation Gold Rush (“Золота лихоманка”), яке призвело до висунення обвинувачень з рекордною сумою заявлених збитків у справі про медичне шахрайство. Обвинувачення проти 19 фігурантів цієї справи оголошені у низці федеральних округів – Східному окрузі Нью-Йорка, Північному окрузі Іллінойсу, Центральному окрузі Каліфорнії, Середньому окрузі Флориди та окрузі Нью-Джерсі.
12 з цих підозрюваних вже заарештовано, у тому числі 4 – в Естонії (у співпраці з естонськими правоохоронцями), а 7 затримано в аеропортах США та на кордоні з Мексикою, коли вони намагалися втекти.
За даними слідства, це злочинне угруповання використовувало мережу підставних іноземних власників – людей, спеціально відряджених з-за кордону до США. Отримуючи вказівки через зашифрований зв’язок і використовуючи фальшиві документи прикриття, вони скуповували по всій країні десятки компаній, що займаються продажем медичних товарів. Надалі мережа оперативно подала до Medicare фіктивні рахунки на суму $10,6 млрд за урологічні катетери та інше медичне обладнання тривалого користування, використовуючи викрадені персональні дані понад 1 млн американців (в усіх 50 штатах) та їхню конфіденційну медичну інформацію. Як стверджує обвинувачення, учасники схеми також експлуатували фінансову систему США для відмивання доходів: застосовували різноманітні методи обходу контролю за відмиванням грошей та переводили кошти у криптовалюту і на рахунки підставних компаній за кордоном. До числа заарештованих входить і банкір, який сприяв відмиванню незаконних прибутків через один з американських банків.
Аналітична команда Підрозділу боротьби з шахрайством у сфері охорони здоров’я виявила аномальну активність цієї мережі завдяки проактивному аналізу даних, зловмисникам заблокували отримання майже всіх виплат з приблизно $4,45 млрд, які Medicare мала перерахувати за фіктивними рахунками – затримано все, окрім близько $41 млн, що призначалися до виплати. Ці кошти повернуть до трастового фонду Medicare для фінансування необхідної медичної допомоги.
Водночас через прогалини у контролі додаткові страхові програми Medicare все ж виплатили за цією схемою приблизно $900 млн до її викриття.
Станом на сьогодні правоохоронці вже конфіскували близько $27,7 млн незаконних доходів, отриманих шахраями в межах Operation Gold Rush.
Ще одне провадження, пов’язане з іноземним втручанням, розслідується в Північному окрузі Іллінойсу. П’ятьом особам (у тому числі двом керівникам пакистанських маркетингових фірм) висунуті обвинувачення у реалізації схеми обману Medicare на $703 млн. Згідно з матеріалами справи, зловмисники незаконно отримали через крадіжку та шахрайський маркетинг ідентифікаційні номери і медичні дані отримувачів Medicare. Вони навіть використовували штучний інтелект, щоб створити фальшиві аудіозаписи, нібито на яких зафіксована згода пацієнтів на отримання певних товарів. Надалі цю конфіденційну інформацію незаконно продавали лабораторіям та компаніям-постачальникам медичного обладнання, які на основі підроблених даних подавали неправдиві заявки до Medicare – за послуги та обладнання, яких пацієнти не замовляли, не потребували і не отримували. Окремі фігуранти контролювали десятки фірм з продажу медобладнання та лабораторій, оформлених на підставних осіб, через які й здійснювалися ці махінації. Учасники схеми також змовилися приховати і відмити отримані кошти, переказуючи гроші з підконтрольних їм рахунків у США на рахунки за кордоном. Загалом ця схема включала подання приблизно на $703 млн фіктивних рахунків до Medicare та планів Medicare Advantage, з яких було виплачено близько $418 млн. Уряд США встиг вилучити близько $44,7 млн на різних банківських рахунках, пов’язаних з цією справою.
Крім того, викрито окрему шахрайську схему, організовану особою, яка базувалася в Пакистані та ОАЕ і володіла компанією з обробки медичних рахунків. За даними обвинувачення, цей підозрюваний домовився з власниками ряду реабілітаційних центрів про незаконне отримання коштів Medicaid штату Аризона – було виставлено фіктивні рахунки приблизно на $650 млн за послуги з лікування наркозалежності для соціально вразливих пацієнтів. Частина «лікування», за яке виставлялися рахунки, насправді не надавалася, а інша – проводилася настільки неякісно, що не мала терапевтичного ефекту. У рамках цієї змови власники центрів отримували нелегальні “відкати” за направлення пацієнтів, яких вербували серед безпритульних осіб та на території індіанських резервацій. Організатор схеми присвоїв щонайменше $25 млн коштів Medicaid Аризони і витратив їх на придбання будинку за $2,9 млн на території елітного гольф-клубу в Дубаї. Йому інкримінується також відмивання грошей, отриманих злочинним шляхом.
Шахрайство при лікуванні ран
У ще одному епізоді обвинувачення висунуто в Окрузі Аризона та Окрузі Невада проти 7 осіб, зокрема 5 медичних працівників, у зв’язку з приблизно $1,1 млрд неправомірних заявок до Medicare та інших медичних програм, пов’язаних із використанням препаратів з донорських тканин для лікування ран. Слідство вважає, що деякі обвинувачені цілеспрямовано обирали вразливих літніх пацієнтів (багато з яких перебували на паліативному догляді) та без медичних показань застосовували до їхніх ран ці трансплантати. Чимало таких процедур проводилися без відома і належної координації з лікарями, що лікували цих пацієнтів, без адекватної терапії інфекцій; трансплантати накладалися на поверхневі рани, які не потребували такого втручання, і часто покривали ділянки, значно більші за саму рану. Окремі учасники схеми отримували мільйонні незаконні доходи у вигляді “відкатів” за реалізацію цієї афери.
Незаконний обіг рецептурних опіоїдів
В рамках операції 74 особам (включаючи 44 ліцензованих медичних фахівців) висунуті обвинувачення у 58 кримінальних справах, пов’язаних з незаконним відпуском понад 15 млн доз рецептурних опіоїдних та інших контрольованих препаратів. Наприклад, п’ятьох осіб, пов’язаних з однією аптекою у Техасі, звинувачено у протиправному збуті понад 3 млн пігулок опіоїдних знеболювальних.
Згідно з обвинуваченням, змовники масово постачали оксикодон, гідрокодон та каризопродол, які згодом розповсюджували “вуличні” наркодилери, приносячи організаторам величезні прибутки.
Ця скоординована операція є продовженням системного підходу Підрозділу з боротьби з шахрайством, спрямованого на припинення діяльності мереж торговців наркотиками та їхніх оптових фармацевтичних постачальників, які разом розпалювали епідемію зловживання рецептурними опіоїдами майже десятиліття.
DEA повідомило, що лише за останні шість місяців порушило 93 адміністративні провадження щодо анулювання дозволів аптек, медичних працівників та компаній на право роботи з контрольованими препаратами або виписування таких ліків.
Шахрайство з телемедициною та генетичними тестами
Обвинувальні акти висунуті проти 49 осіб у зв’язку з поданням більш ніж $1,17 млрд фіктивних заявок до Medicare, пов’язаних зі схемами шахрайства із телемедициною та генетичними аналізами. Зокрема, у Південному окрузі Флориди обвинувачення оголошено власнику телемедичних та постачальницьких компаній, який реалізував аферу на $46 млн: через оманливі телемаркетингові кампанії зловмисник залучав бенефіціарів Medicare, а потім подавав від їхнього імені неправдиві рахунки за медичне обладнання та генетичні тести. Міністерство юстиції продовжує приділяти особливу увагу викоріненню схем шахрайства, що використовують телемедицину – зокрема, фіктивним заявкам на генетичні дослідження, постачання медобладнання та навіть тести на COVID-19.
Інші шахрайські схеми
Ще 170 осіб обвинувачено у зв’язку з іншими шахрайськими схемами у системі охорони здоров’я, які охоплювали понад $1,84 млрд неправдивих заявок до Medicare, Medicaid та приватних страхових компаній. Ці схеми включали діагностичні обстеження, лікарські візити та лікування, що були медично невиправданими, здійснювалися в рамках незаконних домовленостей про хабарі та “відкати” або взагалі не надавалися пацієнтам. Наприклад, у Західному окрузі Теннессі трьох осіб (двох підприємців та фармацевта) звинувачують у реалізації афери на $28,7 млн з розкрадання коштів Федерального компенсаційного фонду для потерпілих на виробництві: за даними обвинувачення, вони виставляли рахунки за ліки для травмованих працівників Поштової служби США, які не були призначені лікарем і переважно не відпускалися взагалі. Також у Західному окрузі Вашингтона та Північному окрузі Каліфорнії окремим медичним працівникам пред’явлені обвинувачення у крадіжці фентанілу та гідрокодону, призначених для їхніх пацієнтів (включно з дітьми, які потребували анестезії).
Редакція MedReporter
Долучайтеся до MedReрorter у Telegram, WhatsApp та Facebook