
Верховна Рада повернула обов’язкову підготовку для студентів-медиків та фармацевтів, ухваливши законопроєкт №13276 щодо внесення змін до статті 11 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» в частині військової підготовки громадян України за програмою підготовки офіцерів запасу медичної служби.
Ініціаторами документа виступили Комітет Верховної Ради з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування та Міністерство охорони здоров’я (МОЗ) України.
Відповідно до нового Закону, всі громадяни України, які навчаються у вишах за спеціальностями медичного та фармацевтичного профілю, придатні до військової служби за станом здоров’я та пройшли професійно-психологічний відбір, зобов’язані проходити військову підготовку за програмою підготовки офіцерів запасу медичної служби. Ця вимога є обов’язковою та стосується як державних, так і приватних закладів вищої освіти, що здійснюють підготовку магістрів за медичними та фармацевтичними спеціальностями.
У МОЗ нагадали, що з 2006 року така підготовка здійснювалася виключно на добровільних засадах, хоча раніше вона була обов’язковою для студентів-медиків. Відтепер військова підготовка стане невід’ємною складовою освітнього процесу для студентів відповідних спеціальностей.
Повернення до обов’язкової підготовки зумовлене браком офіцерів запасу медичної служби, які можуть бути залучені до виконання завдань у період воєнного стану. Забезпечення достатньої кількості спеціально підготовлених військово-медичних кадрів є ключовим фактором у зменшенні втрат особового складу, зниженні рівня летальності та інвалідизації, а також скороченні строків відновлення боєздатності поранених військовослужбовців, стверджують у МОЗ.
Закон набирає чинності з 1 січня 2026 року.
Редакція MedReporter