Першою країною в світі, що викорінила ВПЛ, прагне стати Швеція

Зображення Freepik

 

Швеція нарощує свої зусилля, щоб стати першою країною в світі, яка знищила вірус папіломи людини (ВПЛ).

Досягнення амбіційної мети скандинавської країни полягає у

  • високому рівні вакцинації,
  • ефективному масовому скринінгу,
  • сучасному подальшому лікуванні.

Про це повідомляє Еuronews.

Чим небезпечний вірус папіломи людини?

ВПЛ (HPV) –  група вірусів, що переважно передаються статевим шляхом як в чоловіків, так і в жінок, уражаючи шкіру та слизові оболонки. Існує близько 200 різних штамів вірусу папіломи людини.

Впродовж життя ВПЛ інфікується щонайменше троє з чотирьох людей. Найчастіше інфікування відбувається у віці 20‒25-років.

У 9 з 10 інфікованих імунна система сама пригнічує ВПЛ протягом 2 років після інфікування, не призводячи до захворювання. Проте в деяких пацієнтів інфікування ВПЛ сприяє розвитку злоякісних новоутворень різної локалізації, зокрема, раку шийки матки, раку статевого члена, раку аноректальної ділянки, раку ротоглотки.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, рак шийки матки є четвертим за поширеністю раком у жінок у всьому світі.

Зокрема у Швеції кожен другий-третій день від раку шийки матки помирає жінка.

Шведська програма боротьби з ВПЛ

У 2021 році уряд Швеції оголосив про початок національного «Проекту ліквідації». Ще раніше у Швеції почала працювати програма безкоштовної вакцинації проти ВПЛ. Дівчаток віком від 10 до 12 років почали вакцинувати у 2012 році, а хлопчиків у 2020 році.

Порівняно зі старими версіями, нові вакцин проти ВПЛ є більш ефективними та безпечними, запобігають до 90 % відсотків випадків раку шийки матки, націлюючись на дев’ять типів ВПЛ, включаючи ті, що спричиняють додаткові 15–20 % випадків захворювань.

Наразі у Швеції щеплено 90 % дівчат і 85 % хлопчиків.

Проте, більшість жінок, які народилися між 1994 і 1999 роками, не мали можливості отримати останню найновішу версію вакцини в школі.

Тому, наразі у Швеції пропонують безкоштовне щеплення вакциною другого покоління тим, хто отримав вакцину першого покоління.

Спочатку планувалося закінчити вакцинацію до кінця 2024 року, втім нещодавно було оголошено про продовження тривалості безкоштовної вакцинації до літа 2025 року.

Шляхом вакцинації та скринінгу стратегічно обраної когорти проект має на меті зменшити пул носіїв ВПЛ, утримуючи здатність вірусу поширюватися.

Після цього, починаючи з другої половини 2025 року, розпочнеться скринінг, щоб виявити всі вже існуючі випадки інфікування, які можуть спричинити рак шийки матки, «доки не будуть взяті зразки ВПЛ у всієї популяції».

За словами дослідників, близько половини жінок цільової групи наразі зробили щеплення.

Щоб підвищити частоту щеплень у Швеції вдаються до нестандартних рішень. Наприклад, встановлюють кабінки для вакцинації в місцевих кінотеатрах. Це допомогло лише за дві години залучити до щеплень 600 жінок в дев’яти різних місцях.

Поряд з цим є досить багато дорослих жінок, які вагаються приймати дорогу вакцину проти ВПЛ, незважаючи на те, що вони знають про її ефективність, оскільки чують, що вакцина не така вже й ефективна після початку статевого життя.

Проте серія рандомізованих досліджень показує, що вакцина також ефективна в цих вікових групах за умови, що пацієнт є ВПЛ-негативним під час введення вакцини, стверджують експерти.

Тому, усім людям позашкільного віку, що зважилися на вакцинацію проти ВПЛ, у Швеції спочатку рекомендують зробити тестування на ВПЛ. Якщо результат виявиться позитивним, людина потрапить до програми скринінгу та захистити від раку.

Ліквідація ВПЛ і раку шийки матки для країни не безкоштовна — цього року Швеція виділила на ці заходи близько 350 000 Євро.

Чи є можливість в Україні щепитись проти ВПЛ безоплатно для пацієнта?

Наразі щеплення проти ВПЛ в Україні належить до рекомендованих. Це означає, що за бажанням пацієнта вакцина може бути придбана його власним коштом. Проте громади можуть приймати рішення про закупівлю вакцини коштом місцевого бюджету. Зокрема, такі програми діють на Львівщині, в Луцьку, Ковелі, Одесі, Житомирі, Полтаві, Києві.

Редакція MedReporter

Долучайтеся до MedReрorter у Telegram, WhatsApp та Facebook.