За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), спалах віспи мавп (mpox) у Демократичній Республіці Конго (ДРК), є глобальною надзвичайною ситуацією.
«Поява та швидке поширення нового штаму mpox у східній ДРК, його виявлення в сусідніх країнах, які раніше не повідомляли про mpox, і можливість подальшого поширення в Африці та за її межами викликають занепокоєння», – заявив голова ВООЗ Тедрос Аданом Гебреїсус.
ВООЗ повідомила про необхідність 15 мільйонів доларів (13,6 мільйона євро) для боротьби з віспою в Африці, і що вона вже виділила 1,45 мільйона доларів (1,32 мільйона євро) зі своїх надзвичайних резервів.
Поширення нового штаму mpox
Mpox був ендемічним у Західній і Центральній Африці протягом десятиліть, але ДРК наразі є епіцентром небезпечного нового штаму, який з’явився минулого року та поширюється через статеві та особисті контакти.
Новий штам є відгалуженням вірусу Clade I, смертність від якого сягає близько 10 %. Це викликає занепокоєння органів охорони здоров’я, оскільки кількість випадків зараження швидко зростає.
У 2024 році було зареєстровано понад 14 000 випадків mpox та 524 смерті щонайменше в 13 африканських країнах,
включаючи Бурунді, Кенію, Руанду та Уганду. Тепер ці країни повідомили про перші випадки нового штаму. Тим часом чиновники вважають, що цей показник є заниженим через відсутність тестування в регіоні.
Рішення ВООЗ про надзвичайну ситуацію було прийнято наступного дня після того, як Африканський центр з контролю та профілактики захворювань (CDC) оголосив, що віспа є надзвичайною ситуацією в питанні охорони здоров’я на континенті. Це перший випадок, коли агентство охорони здоров’я Африканського союзу оголосило про кризу з моменту свого заснування в 2017 році.
«Наразі mpox перетнув кордони, вразивши тисячі людей на нашому континенті, сім’ї були розірвані, а біль і страждання торкнулися кожного куточка нашого континенту»,
– сказав журналістам Жан Касея (Jean Kaseya), голова Африканського CDC.
Експерти з інфекційних захворювань протягом кількох місяців попереджали, що спалах віспи в ДРК може стати більш поглибленою кризою охорони здоров’я, якщо не організувати більший доступ до діагностичних тестів, вакцин і лікування.
Наразі більшість африканських країн покладаються на пожертвування, що посилює занепокоєння стосовно повторення подібної ситуації, що мала місце при пандемії COVID-19.
Європа надішле вакцини проти віспи
У відповідь на спалах віспи група Європейської комісії з підготовки до пандемій повідомила, що надішле понад 175 000 вакцин до Центру контролю захворювань Африки для розповсюдження.
Датський виробник ліків Bavarian Nordic також пожертвує 40 000 ін’єкцій на додаток до 15 000, які вже обіцяли.
Пожертвуваних щеплень буде достатньо, щоб імунізувати близько 115 000 людей, враховуючи, що кожне щеплення вимагає двох доз, зазначають в Африканському CDC і вважають, що знадобиться щонайменше 2 мільйони вакцин.
Вагітні жінки та діти — у групі підвищеного ризику. У той час як у деяких людей немає симптомів, mpox може викликати лихоманку, втому та висип, який перетворюється на болючі ураження шкіри.
“Пострілів не вистачить для всіх. Буде певний рівень пріоритетності», — сказав один з чиновників Африканського CDC.
ВООЗ закликала інші країни та міжнародні групи пожертвувати ін’єкції зі своїх власних запасів, щоб подолати дефіцит.
Очікується, що вакцинація в Африці почнеться найближчими тижнями. Проте необхідно вирішити ряд матеріально-технічні перешкод. Наприклад, наразі лише дві африканські країни дозволили щеплення від віспи, а деякі не в змозі забезпечити належне дотримання холодового ланцюга зберігання вакцин.
Mpox тепер глобальна проблема
Африканські та європейські органи охорони здоров’я працюють разом, щоб розширити доступ регіону до тестування на mpox і секвенування, що допоможе владі відстежувати поширення вірусу і коригувати дії за необхідності.
Європейська комісія планує інвестувати 3,5 мільйона євро в ці зусилля восени цього року, повідомляє Euronews.
Це другий випадок за два роки, коли віспа становить глобальну загрозу.
У липні 2022 року ВООЗ вже оголошувала надзвичайну ситуацію через mpox, коли у всьому світі з’являлися інфіковані, головним чином серед чоловіків-геїв та бісексуалів.
Тоді органи охорони здоров’я в Європі та Північній Америці відповіли необхідними діями, спрямованими на групи високого ризику: вакцинація, лікування та інформування.
До моменту закінчення терміну дії надзвичайного стану у травні 2023 року було зареєстровано близько 87 000 випадків віспи у 118 країнах. Вірус все ще циркулює в Європі на низьких рівнях.
Глобальний спалах 2022‒2023 років був пов’язаний з вірусом Clade II, який набагато менш смертоносний, порівняно з Clade I, який викликає міжнародне занепокоєння наразі.
Пресслужба MedReporter
Читайте також