Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск визнав, що наразі він не в змозі виконати свою передвиборчу обіцянку щодо легалізації абортів

Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск визнав, що не має підтримки в парламенті, необхідної для зміни закону країни про аборти, який є одним з найбільш обмежувальних у Європі, повідомляє Еuronews.

Зміна закону на користь дозволу абортів до дванадцятого тижня вагітності, була однією з передвиборчих обіцянок Д. Туска.

Прийшовши до влади, він очолив коаліцію з широкими ідеологічними розбіжностями — у складі лівих, які хочуть легалізувати аборти, і консерваторами, які рішуче виступають проти.

«У цьому парламенті до наступних виборів не буде більшості для легалізації абортів, у повному розумінні цього слова. Давайте не обманювати себе», — сказав Туск журналістам.

Проте додав, що натомість його уряд працює над розробленням і впровадженням нових юридичних норм у прокуратурі та польських лікарнях, щоб послабити деякі обмеження. “Ця робота вже триває, і її результати будуть дуже помітними”, — сказав Туск.

Заборона абортів

Польща — римо-католицька країна, де церква зберігає сильні позиції. Проте для багатьох виборців цієї центральноєвропейської країни з населенням 38 мільйонів питання абортів вважається фундаментальним і є джерелом глибоких соціальних і політичних розбіжностей.

Згідно з чинного законодавства, в Польщі аборт дозволено лише у випадках зґвалтування чи інцесту, а також у разі загрози життю чи здоров’ю жінки.

За попереднього консервативного уряду набуло чинності нове обмеження, яке скасовувало попереднє право на аборт у випадку діагностованих вад розвитку плода, що спричинило масові вуличні протести.

Жінки часто не можуть зробити аборт навіть у випадках, дозволених законом. Повідомлялося про випадки смерті вагітних жінок після невідкладної медичної допомоги, оскільки в лікарнях пріоритетом було збереження плоду.

Мали місце й випадки загибелі жінок, для яких настання вагітності було протипоказаним, втім переривання вагітності вчасно здійснено не було.

Кримінальне переслідування за допомогу жінкам

Деякі лікарі, особливо в консервативних районах країни, взагалі відмовляються робити аборти, посилаючись на свою совість.

У випадках зґвалтування чи інцесту жінка повинна повідомити про злочин до прокуратури, щоб отримати дозвіл суду на цю процедуру.

На практиці жінки ніколи не користуються цим шляхом через стигматизацію та через те, що юридична процедура може тривати багато часу, кажуть активісти, що відстоюють право на аборт.

Проте багато жінок вдають до медикаментозного переривання вагітності, переважно використовуючи надіслані з-за кордону таблетки, або виїжджають в іншу країну для здійснення аборту.

Закон не передбачає кримінальної відповідальності для жінки, яка робить аборт. Проте сприяння жінці, яка прагне зробити аборт, або виконання аборту є злочином.

В одному резонансному випадку було засуджено активіста, який дав жінці таблетки для аборту.

«Можу лише пообіцяти, що в рамках чинного законодавства ми зробимо все, щоб жінки менше страждали, щоб аборт був максимально безпечним і доступним. Щоб люди, які допомагають жінкам не переслідувалися законом”, — сказав Туск.

 

Редакція MedReporter

Зображення з Радіо Свобода