Примусова стерилізація в Японії: суд зобов’язав Уряд виплатити компенсацію постраждалим

Верховний суд Японії зобов’язав уряд виплатити компенсацію людям, які були примусово стерилізовані відповідно до «закону про євгенічний захист», який було скасовано лише в 1996 році, повідомляє BMJ.

Відповідно до закону, прийнятого в 1948 році, близько 16 500 людей були примусово стерилізовані (деяким було всього 9 років), «щоб запобігти народженню неповноцінного потомства з євгенічної точки зору».

Ще приблизно 8500 були стерилізовані після того, як вони або їхні батьки дали згоду під потужним тиском з боку держави. Близько 70 % з них були дівчата.

Закон дозволяв владі примусово стерилізувати людей з обмеженими можливостями, включно з психічними розладами, спадковими захворюваннями або фізичними вадами та хворими на проказу. Він також дозволяв примусові аборти, якщо хтось із батьків мав такі захворювання.

Рішення вищого суду Японії знаменує велику перемогу для 39 позивачів і тисяч інших людей із захворюваннями, генетичними та психічними розладами, які пройшли процедури стерилізації без їхньої згоди, переважно в період між 1950-ми і 1970-ми роками, пише  Тhe Guardian.

В суді Уряд Японії використовував аргумент про те, що позивачі більше не можуть вимагати відшкодування, оскільки сплив 20-річний термін позовної давності.

Проте усі 15 суддів Верховного суду визнали закон про євгеніку неконституційним. Вони заявили, що законодавство порушує статтю 13 Конституції, яка захищає людей від проходження фізично інвазивних процедур проти їх волі, і статтю 14, яка передбачає право на рівність.

Одну з жертв, Сабуро Кіта, переконали зробити вазектомію, коли йому було 14 років і він жив у закладі для дітей з проблемами поведінки. «Я пережив болісних 66 років через державну операцію», — сказав Кіта (чоловік використовує псевдонім).

«У мене вкрали життя, і я хочу його повернути», — зазначив 81-річний чоловік, який розповів дружині про своє випробування незадовго до її смерті в 2013 році.

В урядовому документі від 1953 року було зазаначено, що фізичне обмеження, анестезія і навіть «обман» можуть бути застосовані для полегшення операції.

Перший позов до суду на Уряд було подано у 2018 році 60-річною жінкою, якій їй довелося перенести процедуру у 15 років через інтелектуальну неповноцінність. Цей перший прецидент став причиною шквалу подібних позовів.

Уряд «від щирого серця» вибачився після того, як у 2019 році було прийнято закон, який передбачає одноразову виплату в розмірі 3,2 мільйона єн (близько 19 800 доларів США) для кожної жертви.

Проте, ті з постраждалих, хто дожив до цього часу, сказали, що сума не відповідає тяжкості їхніх страждань, і звернулися до суду.

У цих справах чотири високі суди присудили відшкодування збитків – від 11 до 16 мільйонів єн (близько 102 000 доларів) кожному позивачу, а також 2,2 мільйона єн (13 000 доларів) Дружині (чоловіку) померлої жертви – і постановили, що застосування терміну давності було б «вкрай несправедливим».

«Закон приносить тяжку жертву у вигляді втрати репродуктивної здатності, що вкрай суперечить духу поваги до гідності особистості та людяності, а також порушує статтю 13 Конституції, що закріплює право кожної людини на життя, свободу і прагнення до щастя», – сказав суддя Сабуро Токура, виносячи рішення.

Перемогу в суді отримали 39 позивачів, які подали позови в останні роки. На жаль, з них шестеро померли… Це підкреслює невідкладність таких справ, оскільки жертви досягають досить поважного віку.

На прес-конференції після рішення суду головний секретар кабінету міністрів Йосімаса Хаясі (Yoshimasa Hayashi) висловив каяття від імені Уряду та вибачення перед жертвами

“Уряд негайно виплатить компенсацію та розгляне інші заходи, такі як зустріч між позивачами та прем’єр-міністром Фуміо Кісіда (Fumio Kishida)”, – сказав він.

Редакція MedReporter

Зображення Jorono з Pixabay