Скандал на відбудові «Охматдиту». Юрій Ніколов: «Майже півтораста мільйона маржі і були тією магічною темою, що завела міністра і головлікаря на маніпулятивні заяви»

БО «Благодійний фонд «Охматдит» обрав ТОВ «Буд-технолоджі» переможцем тендеру на ремонт одного з корпусів лікарні, що було пошкоджено в результаті ракетного обстрілу у липні, повідомив НДСТ «Охматдит» у своєму фейсбуці 31 липня.

Результати журналістського розслідування

«Із 14 учасників конкурсу це була третя за дорожнечею пропозиція розміром 307 млн грн. Десяток інших учасників запропонували виконати роботи значно дешевше – від 42 до 286 млн грн. Однак із жодним з них замовник перемовин не вів, ніяк не пояснюючи своє рішення», — написав у власному розслідуванні Юрій Ніколов («Наші гроші»).

Аналіз «Наших грошей» показав, що з десяти дешевших пропозицій щонайменше сім містили повністю заповнені комерційні пропозиції з вказанням цін за різні види робіт.

«Охматдит» акцентував увагу, що «проведений конкурсний відбір не є тендером в розумінні Закону України «Про публічні закупівлі», а є приватним конкурсом, організованим з метою відкритого та добросовісного використання коштів, пожертвуваних громадянами». Тобто,

відкритий конкурс не проводився, бо, мовляв, це ж не бюджетні кошти. От тільки тисячі фізичних та приватних компаній, а  також окремих осіб робили благодійні внески на відновлення зруйнованої лікарні.

За даними «Наших грошей» замовник з невідомих причин проігнорував ряд проблем у пропозиції переможця. Наприклад, «Буд-технолоджі» зі статутним капіталом 5 тисяч гривень, вказала лише оренду будівельної техніки — автокран «Камаз», MAN з маніпулятором та Екскаватор JCB. Жоден із цих механізмів не може бути використаний для монтажу фасадів вище другого поверху. Також фірма не завантажила жодних даних про обладнання для монтажу плитки.

У той же час фірма «Ріола-модуль», яка й виконувала будівництво цього корпусу, у своїй тендерній пропозиції (179 млн грн проти  307 млн грн переможця) повідомила, що після удару ракетою вона вже встигла безкоштовно виконати ремонт так званих «чистих приміщень» (операційних тощо). Вже частково замінені конструкції стін та стель, пошкоджений лінолеум. Це вказує на те, що обсяги ремонту за гроші благодійників вже можуть бути завищені.

Заяви чиновників після скандалу

Зрозумілих пояснень ігноруванню дешевших пропозицій «Охматдит» не надав, ані від моменту оголошення переможця, ані під час прес-брифінгу за участі міністра охорони здоров’я В. Ляшка, який довелося організовувати після розслідування «Наших грошей» і суспільного збурення.

Більше того, керівник благодійного фонду «Охматдит-Здорове дитинство» Євген Вембер під час брифінгу сказав:

«Ми чекаємо від суспільства відповіді. Як ви це бачите? Ви хочете відновити лікарню швидко? Чи ви хочете зробити прозорий довгий тендер?».

Тобто, за цією логікою виходить, що, по-перше, прозорість заважає швидкості, і, по-друге, що це вони чекають відповіді від суспільства, яке задонатило на рахунки фонду мільйони гривень… а мало би бути навпаки. Відчуйте глибину цинізму…

Тендер на відбудову корпусу дитячої лікарні Охматдит проведуть заново. А гроші, які донатили українці і великий бізнес, перейдуть на казначейський рахунок лікарні. Про такі рішення під час брифінгу заявив В. Ляшко.

Крім того, профільний міністр запевнив, що «тепер буде працювати ревізійно-наглядова рада…» і що він звернувся до правоохоронних органів…

А й справді, без правоохоронних органів складно розібратися, що воно за фірма зі статутним капіталом 5000 грн й орендованим автокраном…

Ще одна горда заява міністра про те, що «ніяких договорів ще не було підписано» наводить на чергове запитання – а якби «Наші гроші» не оприлюднили цю історію і вона не набула розголосу, то як би воно було — підписано чи ні?

Після брифінгу залишилися головні запитання, на які чиновники так і не дали відповідей:

– Чому обрали третю за дороговизною заявку і оминули інші десять?

– На основі яких переконливих критеріїв обрали саме цього переможця?

– Як так сталося, що благодійний фонд «Охматдиту» зміг однаково оцінити технічну спроможність виконати ремонт у запорізької фірми, яка встигла орендувати в Києві один автокран, екскаватор і кран-маніпулятор, та фірми, що раніше і збудувала весь корпус, і у якої реально достатньо різної техніки?

«Щоб ви розуміли – реальна будівельна фірма запропонувала відремонтувати Охматдит на 178 млн, а запорізькі гастролери – за 307. Тобто майже півтораста мільйоні маржі і були тією магічною темою, що завела міністра і головлікаря на маніпулятивні заяви», — написав на своїй сторінці у Фейсбук Юрій Ніколов.

Суми донатів на відбудову лікарні «Охматдит»

Як повідомлялося раніше, під час організованого платформою United24 та monobank збору українські компанії та звичайні українці за 41 годину зібрали 300 мільйонів гривень для столичної дитячої лікарні “Охматдит”, корпуси якої постраждали внаслідок російської ракетної атаки 8 липня.

Крім того, Кабмін виділив на відновлення лікарні 100 млн грн з державного бюджету, а президент Володимир Зеленський обіцяв виділити на це додатково ще 300 млн грн державних коштів.

12 липня міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко розповідав, що разом з державними коштами від усіх партнерів надійшло на рахунки благодійних фондів і благодійного рахунку “Охматдит” понад 800 мільйонів гривень.

Хто робив крупні пожертви на відбудову «Охматдиту»

За даними Zaxid.net (список благодійників і кінцеві суми пожертв можуть бути більшими)

  • 20 млн грн IT-платформа Grammarly
  • По 10 млн грн «Київстар», мережа заправок ОККО, центр авто «АВТ Баварія»
  • 5 млн грн мережа мультимаркетів «Аврора», 0,4 млн грн директор «Аврори» Тарас Панасенко.
  • По 5 млн грн фінансова група Investment Capital Ukraine (ICU), онлайн-банк Monobank, біофармацевтична компанія Biopharma, шляхова компанія «Автострада», «Укрнафта»
  • 4 млн грн виділив «ПУМБ» спільно із київським ЦУМом
  • По 3 млн грн «Raiffeisen Bank – Aval» та «Приватбанк»
  • По 2 млн грн компанія таксі Uber, компанія з послуг інтернет-маркетингу Netpeak, підприємець Григорій Козловський спільно з львівським Emily Resort
  • 1 млн грн «Нова пошта», служба таксі Uklon, виробник кормів «Кормотех», мережа супермаркетів «Сільпо», мережа супермаркетів «Фора», мережа супермаркетів Varus; мережа магазинів техніки «Алло»; мережа АЗК UPG; забудовник Stolitsa Group; підприємець Руслан Шостак спільно з TerWin (Лінія магазинів Eva, Varus); «Аккорд Банк»; інтернет холдинг Genesis; співвласник Genesis Володимир Многолєтній; «Абанк»; Intellias; SoftServe Ukraine
  • 400 тис. грн видавництво «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА»

Автор: Лариса Мартиненко