Сьгодні вранці Дональд Трамп у своєму виборчому штабі у Флориді назвав себе 47-м президентом США, заявив, що «здобув історичну перемогу» і пообіцяв «боротися за виборців» щодня. Хоча офіційні результати виборів ще не оголошено, втім схоже, що республіканці підкорили переможні висоти й у Сенаті та Конгресі США.
Результати цих виборів виходять далеко за межі Америки. Рішення нового президента США матимуть колосальне значення у питаннях найгостріших викликів світу — воєн, зміни світового порядку і формування «вісі зла», викликів глобального здоров’я і зміни клімату.
Політика Трампа в питаннях глобального здоров’я
Наразі лідерство США в питаннях глобального здоров’я є беззаперечним.
Втім, дії колишньої адміністрації президента Трампа, навпаки, характеризувалися ізоляціонізмом, скептицизмом щодо ефективності міжнародних організацій і відмовою від глобальної відповідальності.
У 2018 році Трамп розпустив підрозділ вивчення пандемій, створений президентом Обамою. Нещодавно Дональд Трамп сказав TIME, що в разі переобрання, він розпустить Управління готовності та реагування на пандемію, створене адміністрацією Байдена.
Зовнішня політика Трампа під час перебування на посаді була спрямована на зменшення глобальної співпраці, зокрема, США було виведено з Паризької кліматичної угоди.
Трамп ініціював вихід США зі Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) і припинив її фінансування.
ВООЗ є підрозділом ООН і фінансується всіма країнами-членами, проте найбільшим донором традиційно були Сполучені Штати. Пізніше адміністрація Байдена змінила курс щодо обох цих рішень. Союзник Трампа в Конгресі Марджорі Тейлор Грін підкреслювала, що у випадку перемоги, «дуже ймовірно», що Трамп знову ініціюватиме вихід США з ВООЗ.
План нової республіканської адміністрації, проект 2025, сформований багатьма колишніми співробітниками Трампа, передбачає значні зміни й в діяльності ряду інституцій системи охорони здоров’я США, зокрема, Управління з контролю за якістю продуктів й ліків (FDA), Центру контролю та профілактики захворювань (CDC) і Національного інституту охорони здоров’я (NIH).
Республіканські критики все частіше описують ці інституції системи охорони здоров’я США як «корумповані, пронизані конфліктом інтересів і укомплектовані короткозорими бюрократами, які нікому не підзвітні», пише The New York Times.
Трамп повторив ці меседжі на мітингу у Вісконсині:
«Ми візьмемося за корупцію в FDA, CDC, ВООЗ та інших установах охорони здоров’я, які домінували і дійсно перебувають під контролем корпоративної влади…».
«Нею керує Китай, а не ми», — сказав пан Трамп про ВООЗ на одному з передвиборчих мітингів.
Як і всі останні президенти-республіканці, Трамп запровадив правило, яке забороняє організаціям отримувати кошти від Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), якщо вони надають або рекламують послуги, пов’язані з абортами.
Близько 12 мільярдів доларів виділяють США щороку на глобальні ініціативи в галузі охорони здоров’я.
Є висока ймовірність того, що за президенства Дональда Трампа ця сума суттєво скоротиться.
Чи готова Європа до змін?
Наразі експерти вважають, що якщо США відмовляться від світового лідерства в галузі охорони здоров’я і щедрого фінансування глобальних ініціатив, європейці навряд чи схвалять рівень власного фінансування, який мав місце за часів пандемії COVID-19.
У той час, як Трамп припинив фінансування ВООЗ у розпал пандемії, Німеччина збільшила фінансування цієї організації з 359,2 мільйона доларів (321,9 мільйона євро) до понад 1,26 мільярда доларів (1,1 мільярда євро), ненадовго ставши її найбільшим донором. Проте, незрозуміло чи це повториться сьогодні, коли в Європі має місце скорочення бюджету та курс на консервативні зміни.
США значно перевершують Європу у фінансуванні ініціатив щодо глобальних гендерних та репродуктивних прав. У 2022 році, США на це виділили 9,4 мільярда доларів (8,4 мільярда євро). Якщо США припинять це фінансування, «Європі ніколи не вдасться повністю збалансувати цю величезну прогалину», кажуть експерти Еuronews.
Голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн підтримує Глобальну стратегію охорони здоров’я ЄС, яка була прийнята після пандемії COVID-19.
Варто сказати, що на початку цього року лідери ЄС перенаправили 1 мільярд євро, який був виділений на кризи в галузі охорони здоров’я, на підтримку України.
На що чекати в Україні?
Реформа охорони здоров’я, яка триває в Україні, і пов’язані з впровадженням змін заходи, ініціативи й події відбуваються за сприяння і підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Чи продовжиться фінансування програм в Україні на тому ж рівні за президенства Дональда Трампа і республіканської більшості в Сенаті і Палаті представників Конгресу США, наразі сказати складно. Хоча, як ми пам’ятаємо, представники республіканської партії неодноразово виступали за зменшення фінансування України, все ж остаточні висновки робити зарано…
Як кажуть експерти, Дональд Трамп ніколи не дотримувався традиційного республіканського чи консервативного погляду на цілу низку політичних питань, включаючи багато ініціатив, пов’язаних із охороною здоров’я. Можна констатувати, що його дії характеризуються непередбачуваністю і схильністю до розриву ортодоксальних поглядів.
Хоча, зважаючи на численні заходи щодо політики охорони здоров’я, які він вжив протягом 4 років перебування на посаді, дає уявлення про те, яку політику Трамп, швидше за все, буде проводити, обравшись на посаду президента вдруге.
Наступний президент США не просто прийматиме рішення за Америку – він задаватиме тон світу. Для світу та України розпочалася нова епоха.
Лариса Мартиненко
Долучайтеся до MedReрorter у Telegram, WhatsApp та Facebook.
Залишити відповідь