У більш корумпованих країнах менше лікарів: результати досліджень

Зображення Freepik

 

Чи впливають такі чинники як демократія та корупція на рівень кадрового забезпечення в системі охорони здоров’я і охоплення медичним обслуговуванням населення? Це питання вивчали в ряді досліджень в різні роки.

Одне з останніх досліджень показало, що країни із сильнішою демократією та нижчим рівнем корупції, як правило, мають більш потужне кадрове забезпечення медичними працівниками.

Люди в заможніших країнах із більш надійними державними структурами, як правило, живуть довше та мають міцніші системи охорони здоров’я. Але, як виявилося, демократія та корупція також відіграють ключову роль у функціонуванні систем охорони здоров’я. Це підтвердило опубліковане в журналі PLOS Global Public Health journal дослідження, в якому було здійснено аналіз 134 країн.

Його результати продемонстрували, що

країни з високим рівнем демократії – тобто ті, що мають гідні довіри вибори, громадянські свободи та функціональний уряд, і вважалися менш корумпованими, мають більше лікарів з розрахунку на 10 000 населення.

В іншому дослідженні було показано, що

на кожні 10 % збільшення кількості лікарів доступ до медичної допомоги та її якість покращуються на 2,3 %.

Цікаво, що, вищий рівень демократії та нижчий рівень корупції пов’язані з більшою щільністю лікарів, незалежно від витрат на охорону здоров’я.

Ще одне дослідження показало, що

незалежно від того, де вони жили в дорослому віці, люди, які провели перші 20 років свого життя в умовах демократії, мали очікувану тривалість життя на 2,8 року довшу, ніж ті, хто провів свої перші два десятиліття за авторитарного та корупційного режиму.

Корупція може виникнути в будь-якій політичній системі — в автократичній, в демократичній, чи іншій.

Останнім часом в Україні все частіше оприлюднюють результати гучних корупційних розслідувань.

Що означає корупція в охороні здоров’я?

Як прояв зловживання владою, вона може підірвати навіть найкраще структуровані системи управління в охороні здоров’я шляхом відволікання ресурсів, сприяння нерівності та підриву суспільної довіри.

А ще корупція в управлінні сфери охорони здоров’я може призвести до нецільового розподілу коштів, скорочення інвестицій в основні послуги та погіршення умов праці для медичних працівників, зрештою послаблюючи весь кадровий потенціал.

У диктатурах та інших автократичних системах для людей з надійними зв’язками у високих внутрішніх колах влади можуть бути забезпечені дійсно хороші умови медичного обслуговування, але населення в цілому, люди без будь-якої політичної влади можуть залишитися з проблемами зі здоров’ям сам на сам.

Ми все дедалі частіше стаємо свідками того, як в різних країнах  тема здоров’я громадян стає предметом голосування під час політичних перегонів.

Тож виборці повинні знати про результати досліджень, які показують, що за автократії рівень життя і доступ до якісних медичних послуг пересічного громадянина буде значно нижчим.

А шлях повернення до демократії надто тяжкий і далеко не завжди позбавлений гірких втрат.

Редакція MedReporter

Долучайтеся до MedReрorter у Telegram, WhatsApp та Facebook