У МОЗ пояснили причини рішення про 100 % бронюваня медичних працівників закладів державної та комунальної форм власності

 

Минулого місяця Уряд Постановою № 36 вніс зміни до Порядку бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час.

Відповідно до них стало можливим 100 % бронюваня працівників медичних закладів державної та комунальної форм власності (раніше було 50% від кількості військовозобов’язаних). Так, відтепер бронюванню підлягають всі військовозобов’язані медичні працівники закладів охорони здоров’я державної та комунальної форм власності, закладів громадського здоров’я, установ, що провадять діяльність із судово-медичної та судово-психіатричної експертиз, центрів крові, для яких робота у відповідних закладах є основним місцем роботи.

Це рішення Уряду викликало жваву суспільну дискусію, що продемонструвала різноманітність, а часом полярність думок.

Минулими вихідними на сайті Міністерства охорони здоров’я (МОЗ) з’явилися роз’яснення щодо причин ухвалення рішення про 100 % бронюваня медичних працівників закладів державної та комунальної форм власності.

У МОЗ пояснили, що Порядок бронювання переглянули у звʼязку з введеним в дію Указом Президента України рішенням  Ради національної безпеки і оборони України від 5 грудня 2024 року «Щодо протидії загрозам національній безпеці України у сфері охорони здоров’я в особливий період».

Основна мета заходів — забезпечити якісну та своєчасну медичну і реабілітаційну допомогу як військовослужбовцям, так і цивільним громадянам України. У рішенні йшлося про необхідність перегляду умов бронювання медиків, а також заборону на призначення осіб із медичною освітою на немедичні посади військової служби, якщо вони самі не виявили такого бажання.

Значна частина військовозобовʼязаних в медзакладах – медики-жінки.

Їхня кількість раніше також враховувалась при визначенні частки військовозобовʼязаних, що можуть бути заброньовані.

Проте цю норму було змінено, а відсоток бронювання розраховується виключно від числа військовозобов’язаних чоловіків. Тому, щоб забезпечити належну роботу, лікарні змушені були б постійно звертатись за додатковими дозволами для бронювання більше ніж 50% військовозобов’язаних чоловіків. Прийняте рішення про бронювання 100% медиків усуває необхідність звертатись за окремими дозволами, що зменшує навантаження як на лікарні, так і на Міністерство оборони. Таким чином, лікарні більше не витрачають час і зусилля на отримання спеціальних дозволів, а міністерство звільняється від необхідності розглядати численні окремі запити.

На сьогодні близько 75% поранених військовослужбовців проходять лікування саме в цивільних медзакладах.

Тому таке рішення дозволить забезпечити надання медичної допомоги як військовим, так і цивільним в необхідному обсязі.

Водночас потреби Збройних сил України та сектору оборони у медиках, що можуть бути мобілізовані з цивільних медзакладів, будуть забезпечуватись через механізм розбронювання окремих медичних працівників, в яких наразі є потреба.

«Розбронювання» відбуватиметься на запит від Міноборони та Командування медичних сил щодо потреб в тих чи інших фахівцях-медиках. Подання про розбронювання  здійснюватимуть керівники медзакладів засобами Порталу Дія, відповідно до порядку бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час, пояснили в МОЗ.

Після розбронювання фахівці мобілізуватимуться до Збройних Сил чи інших військових формувань, відповідно до їхніх потреб, з призначенням на медичні посади військової служби.

Редакція MedReporter

Долучайтеся до MedReрorter у Telegram, WhatsApp та Facebook.