
Зображення Freepik
Наразі у Європейському Союзі існує дефіцит 34 ліків. Шістнадцять з них входять до переліку критично важливих. Про це повідомляє Еuronews, посилаючись на дані Європейського агентства з лікарських засобів (EMA).
Лікарський засіб може бути внесений до переліку дефіцитних в ЄС через проблеми з виробництвом, сплеск попиту або рішення виробника ліків зняти препарат з ринку – будь-що, що обмежує пропозицію на тимчасовій або постійній основі.
Наводимо перелік з десяти лікарських засобів, які є дефіцитними в ЄС, згідно з останньою доступною інформацією від EMA та держав-членів.
1.Амоксицилін. Антибіотик для лікування бактеріальних інфекцій. Дефіцит почався в жовтні 2022 року після того, як сплеск респіраторних захворювань призвів до зростання попиту на антибактеріальні препарати.
За даними EMA, виробникам також не вистачало персоналу для виробництва ліків. З того часу ці проблеми в більшості країн зменшилися, втім періодичні проблеми з постачанням в Європі залишаються.
2. Деякі інгалятори. Люди з астмою, хронічною обструктивною хворобою легень та іншими захворюваннями органів дихання приймають сальбутамол, як правило, за допомогою інгалятора або небулайзера.
Виробники намагаються задовольнити зростаючий попит на інгалятори, що призводить до періодичної нестачі сальбутамолу в більшості країн ЄС. Альтернативи доступні, але очікується, що дефіцит триватиме принаймні до середини 2025 року.
3. Деякі види інсуліну. Пацієнти, хворі на з діабет, приймають інсулін, щоб контролювати рівень цукру в крові. Проблеми з виробництвом деяких типів інсуліну – Insuman Rapid, Basal і Comb 25 – на початку 2023 року призвели до затримок у всіх ланках ланцюжку постачання.
Виробники вирішили припинити виробництво деяких типів інсуліну, що спонукало EMA закликати лікарів перевести своїх пацієнтів на препарати інших виробників.
4. Ліки для лікування раку. В ЄС не вистачає семи препаратів, які використовуються для лікування різних видів раку, включаючи гікамтин, метотрексат, флударабін, фторурацил, цисплатин, фастуртек і паклітаксел.
Дефіцит в основному пов’язаний з проблемами виробництва, хоча неочікуваний попит на ін’єкції метотрексату, який також може застосовуватися для лікування таких запальних захворювань, як ревматоїдний артрит, псоріаз і хвороба Крона, загострив їх дефіцит у деяких європейських країнах.
Проблема дефіциту цих ліків починає вирішуватися, а тим часом для деяких із них доступні альтернативні варіанти.
5. Вакцина проти вірусу, що переноситься комарами. Ixiaro — це вакцина проти японського енцефаліту, який пов’язаний з вірусами денге, жовтої лихоманки та вірусами Західного Нілу та викликає запалення мозку. Підвищений попит і проблеми з виробництвом спричинили дефіцит вакцини, хоча з тих пір рівень пропозиції поліпшився.
6. Ліки для лікування гепатитів. Пегінтерферон альфа-2а, що продається як Pegasys, використовується для лікування хронічних гепатитів B і C, а також інших захворювань крові.
Несподівано високий попит на ліки призвів до дефіциту, який, за словами EMA, має бути вирішено протягом 2025 року.
7. Ліки для терапії шизофренії. Наразі існують перебої з постачанням оланзапіну в деяких європейських країнах. Обмежені кількості зараз доступні в таких місцях, як Бельгія.
8. Препарат для профілактики інфаркту. Інтегрилін може допомогти запобігти інфаркту у дорослих із нападом стенокардії і тим, хто вже переніс певний тип інфаркту.
Проблеми з постачанням активного інгредієнта, ептифібатиду, спонукали виробника ліків GlaxoSmithKline припинити виробництво препарату та зняти його з ринку ЄС. Проте є альтернативи.
9. Препарати для лікування захворювань очей. Вертепорфін використовують для лікування людей з певними проблемами очей, наприклад, вікової дегенерації жовтої плями.
Виробництво було обмежено з травня 2020 року, через що ліки були дефіцитними, хоча доступні інші методи лікування. Обмежені кількості зараз доступні в Австрії, поповнення запасів очікується до кінця 2025 року.
10. Протиотрута при отруєнні ціанідами. Cyanokit — єдиний схвалений ЄС препарат для лікування отруєння ціанідами. Він містить активний інгредієнт гідроксокобаламін або вітамін B12a, який входить до списку критичних ліків ЄС. Очікується, що дефіцит буде усунено до травня 2025 року.
Редакція MedReporter
Долучайтеся до MedReрorter у Telegram, WhatsApp та Facebook.