Які патогени можуть спричинити наступну пандемію? Результати звіту ВООЗ

Експерти Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) вважають, що один із понад 30 відомих збудників може спричинити наступну пандемію. Кілька з них вже поширені в усьому світі.

ВООЗ оприлюднила документ з результатами глобального процесу пріоритезації патогенів. Для цьогорічного звіту понад 200 вчених із 54 країн проаналізували докази для 1652 патогенів – як вірусів, так і бактерій – і виокремили 33 з них як такі, що мають пандемічний рівень ризику (у документі 2018 року таких було 10).

Експерти стверджують, що необхідно відстежувати «пріоритетні патогени», які можуть спричинити серйозні спалахи захворювань у людей, аби уникнути глобальних надзвичайних ситуацій в галузі охорони здоров’я у світі або глобальної пандемії.

ВООЗ підкреслює, що дослідники повинні віддавати перевагу цим патогенам при розробці вакцин, методів лікування та діагностики.

«Глобальна система охорони здоров’я піддається постійній еволюції з потенційною появою нових патогенів і еволюцією рівнів загрози, обумовленої наявними патогенами», — йдеться у звіті.

До нових пріоритетних патогенів цього року входять: вірус, який викликає mppox (віспа мавп), штам холери та два віруси гризунів, які поширилися на людей.

Деякі з пріоритетних патогенів цього року зосереджені в окремих регіонах світу, втім інші вже поширилися по всьому світу.

Ось сім патогенів, які за даними ВООЗ поширені в усіх регіонах світу.

Віруси грипу А

До цієї групи вірусів грипу входять H1N1, який спричинив пандемію свинячого грипу в 2009 році і H5 N1 — пташиний грип, який спалахнув серед корів і працівників молочної промисловості у США цього року. Експерти попереджають, що «хвороба Х» — гіпотетичний термін для нового захворювання, яке може спричинити пандемію — ймовірно, виникне внаслідок вірусу грипу.

Сарбековіруси (або пов’язані з гострою респіраторною інфекцією коронавіруси)

Це загальний термін для вірусів, які спричинили спалах SARS на початку 2000-х років, спалах MERS у 2010-х роках і глобальну пандемію COVID-19 у 2020 році. Експерти ВООЗ стверджують, що у майбутньому під час спостереження за збудниками коронавірусу слід враховувати потенційних тварин-господарів, які були ключовими для раннього поширення цих спалахів.

Вірус віспи мавп

Вірус, який спричиняє mppox (віспа мавп), призвів до глобальної надзвичайної ситуації у сфері охорони здоров’я у 2022 році, але він роками був ендемічним у деяких частинах Центральної Африки. Більш небезпечний штам зараз циркулює в Конго. Генеральний директор ВООЗ Тедрос Аданом Гебреїсус нещодавно заявив, що він розглядає можливість назвати спалах віспи надзвичайною ситуацією в галузі охорони здоров’я міжнародного значення.

Віруси денге

Лихоманка Денге — це вірусне захворювання, яке передається комарами. Хвороба може мати безсимптомний перебіг, втім також може спричиняти серйозне захворювання, що може призвести до госпіталізації або, навіть смерті. Люди в Південно-Східній Азії та Західній частині Тихого океану піддаються більшому ризику через їхній тропічний клімат, але віруси лихоманки Денге зустрічаються по всьому світу.

Klebsiella pneumoniae

Klebsiella pneumoniae зазвичай поширюється через контакт від людини до людини або через інфіковане обладнання в лікарнях чи інших медичних установах і може спричинити пневмонію, менінгіт, інфекції сечовивідних шляхів, а також інфікування ран після хірургічного втручання. Експерти ВООЗ попереджають щодо клебсієли, оскільки деякі бактерії стають «супербактеріями», тобто набувають стійкості до дії антибіотиків.

Нетифозні серовари Salmonella enterica

Бактерії сальмонели можуть поширюватися через несвіжу їжу або контакт від людини до людини та викликати діарейні захворювання, які можуть бути особливо небезпечними для маленьких дітей. Багато серотипів є досить поширеними, але деякі викликають інвазивні, небезпечні для життя захворювання. Наразі є кілька вакцин-кандидатів, що перебувають на ранній стадії клінічних випробувань для лікування інфекцій, спричиненими цими бактеріями.

Lentivirus humimdef1

Незважаючи на те, що цей вірус класифікується як такий, що має середній рівень ризику спричинення глобальної надзвичайної ситуації, він може «перестрибувати» через різні види та має «відстрочені, але руйнівні симптоми», заявили у ВООЗ. Вакцин ще немає, проте противірусні препарати ефективні. Наразі це особливо важливо для африканського регіону.

Пресслужба MedReporter