
Позитивні тести на вагітність. Зображення Freepik
На фоні катастрофічної депопуляції в Україні все частіше звучать голоси на підтримку схвалення заборони абортів.
А й справді, нас має бути багато. Кількість населення надто багато важить! Ресурси країни продукуються людьми. Тай не лише вони. Якщо в країні не відбувається відновлення населення і має місце низька народжуваність, то зменшується й кількість носіїв культури, спільних цінностей, мови, традицій, світогляду тощо.
Тож, як збільшити народжуваність? Іноді видається, що рішення — на поверхні. Здається, що варто заборонити аборти і… вуаля, збільшиться народжуваність. Втім, це – занадто… просте рішення. Тим часом існує парадокс — заборона абортів ніколи не приводила до збільшення народжуваності.
Ініціативи заборони абортів в Україні
В нашій країні ініціативи заборони абортів висувають не вперше. В попередні роки у Верховній Раді реєстрували законопроекти про заборону абортів, а останнім часом створювали петиції до найвищих органів державної влади:
- у 2012 році законопроект про заборону абортів реєстрував бютівець Андрій Шкіль;
- у 2017 році автором законопроекту про заборону абортів в Україні був нардеп від БПП Дмитро Голубов;
- 23 травня 2022 року була зареєстрована петиція до президента України про заборону абортів, вона набрала 1302 голосів з 25000 необхідних;
- 04 січня 2024 року на сайті Кабінету міністрів України зареєстрували петицію про заборону абортів, вона набрала 36 голосів з 25000 необхідних.
Втім, досвід заборони абортів вже є, і позитивним його аж ніяк не назвеш.
Навпаки, історичний досвід України (в СРСР заборона на аборти тривала від 1036-го по листопад 1955 року) і сучасний досвід інших країн замість очікуваного зростання народжуваності демонструє збільшення кількості випадків загибелі жінок через нелегальні аборти й відсутність надання медичної допомоги через обмежувальні законодавчі норми та кримінальну відповідальність медичних працівників.
Останнім часом шпальти європейських та американських газет рясніють заголовками про смерть вагітних через заборону абортів і світлинами з демонстрацій жінок, що виступають за легалізацію абортів та репродуктивну автономію.
«Ми голосували за уряд, який обіцяв нам аборти»
В ряді країн тема абортів вже давно стала ключовою в передвиборчих перегонах політиків, і, на жаль, подекуди не без суттєвих маніпулятивних заяв.
Так, аборт став ключовою темою під час парламентської виборчої кампанії 2023 року в Польщі. Дональд Туск, голова центристської Громадянської платформи, пообіцяв польським жінкам можливість легального аборту у терміні вагітності до 12 тижнів.
Наразі в Польщі діють одні з найбільш обмежувальних норм законодавства щодо абортів у Європейському Союзі. Проте, в цій країні закони щодо абортів не завжди були аж такими суворими. Процедуру переривання вагітності було легалізовано в 1956 році, частково через аргументи про те, що небезпечні аборти сприяють високому рівню материнської смертності. Тож аборт став широко доступним у державних лікарнях.
Однак у 1993 році Польща прийняла новий суворий закон про аборти за підтримки католицької церкви, який знову зробив аборти незаконними. Ситуація погіршилася ще більше під час діяльності уряду PiS (Prawo i Sprawiedliwość), коли було заборонено переривати вагітність навіть за серйозних вад розвитку плода. Тож, наразі в Польщі аборт вважається легальним лише у випадку загрози життю чи здоров’ю жінки або якщо вагітність сталася внаслідок кримінального злочину (зґвалтування чи інцесту). Крім того, кримінальна відповідальність передбачена не лише для лікарів за здійснення аборту, а й для тих осіб, що допомагають жінці в організації проведення аборту.

У червні 2023 року тисячі людей протестували у Варшаві через смерть вагітної жінки, якій відмовили в аборті, що мав врятувати життя. Зображення Kacper Pempe l REUTERS
Надія на відновлення права на безкоштовний і безпечний аборт стала однією з причин надзвичайно високої явки на парламентських виборах у Польщі у 2023 році. Лібералізація закону про аборти була заявлена однією з головних цілей нинішнього прем’єр-міністра Дональда Туска в його програмі, яка привела його коаліцію до перемоги. Втім, уряд Туска вже зазнав поразки в цьому питанні. В середині липня цього року нижня палата парламенту відхилила законопроект про декриміналізацію абортів, згідно з яким будь-хто, хто допомагає жінці перервати вагітність, не буде притягнутий до кримінальної відповідальності. 215 депутатів проголосували «за» і 218 «проти».
Тож, «абортний туризм» для польських жінок продовжиться, вони й надалі будуть змушені шукати можливість переривання вагітності за кордоном.
Аборт як конституційне право
Першою країною в Європі, де право на аборт гарантоване основним законом, стала Франція. Парламент Франції 4 березня 2024 року ухвалив рішення про закріплення у конституції права жінок на переривання небажаної вагітності. Ініціатива внести до конституції «гарантовану свободу» на аборти йшла від президента Емманюеля Макрона. І хоча його опоненти стверджували, що операції з переривання вагітності за бажанням жінки легальні у Франції з 1974 року і це право гарантоване французьким законом, Макрон вважав, що внесення права на аборт до конституції має ускладнити потенційні спроби обмежити це право в майбутньому.

Ейфелева вежа підсвічується повідомленням «Моє тіло — мій вибір» після голосування щодо абортів
«Ми говоримо всім жінкам: ваше тіло належить лише вам, і ніхто не має права вирішувати за вас», — так прокоментував рішення парламенту Премʼєр-міністр Франції Ґабріель Атталь.
Заборона абортів у США: наслідки
У США майже 50 років існувало конституційне право на доступ до абортів. У 1973 році Верховний Суд США постановив, що Конституція США включає право на аборт. Це конституційне федеральне право США не дозволяло урядам штатів забороняти аборти (і звужувало типи обмежень, які могли бути накладені).
Однак, 24 червня 2022 року Верховний суд США скасував право на аборт (рішенням по справі Доббса було скасовано рішення у справах Roe v. Wade, 1973 р. та Planned Parenthood of Southeastern Pa. v. Casey, 1992 р., які легалізували аборти. Справа «Ро проти Вейда» стосувалася жінки, відомої під псевдонімом Джейн Ро, яка завагітніла третьою дитиною і хотіла зробити аборт. Проте Ро проживала у штаті Техас, де аборт був заборонений, крім випадків, коли плід загрожував життю матері. Тоді вона звернулася до суду, заявляючи, що закони, які забороняють право робити аборт у штаті Техас, є неконституційними).
Тепер питання законності абортів у США регулюється окремими штатами. Наразі аборти повністю заборонені в 13 штатах і суворо обмежується їх виконання в інших.
Чи привело це рішення до зменшення кількості абортів? Ні. Навіть навпаки, як свідчать результати дослідження групи WeCount, кількість абортів збільшилась навіть у штатах, де діє сувора заборона на переривання вагітності: у першій половині цього року було зареєстровано приблизно 587 тисяч абортів, що на понад 12 % більше, ніж за той самий період 2023 року.
З 13 штатів, які ввели майже повну заборону на процедуру, лише у трьох зафіксували зниження кількості абортів: Техас (-4 %), Айдахо (-13 %) та Оклахома (-51 %).
У штаті Міссісіпі, де аборти заборонені з липня 2022 року, близько 3300 жінок перервали вагітність протягом шести місяців минулого року, у 2020 році за цей же проміжок часу — 2850 жінок (+16 %). У Західній Вірджинії кількість абортів зросла на 57 %, а в Теннессі — на 38 %.
Щоб здійснити аборт жінки їдуть до інших штатів або купують ліки для переривання вагітності через інтернет.
Втім, у березні минулого року губернатор штату Вайомінг першим підписав закон, який забороняє використання, продаж або призначення таблеток для медикаментозного аборту.
Про це повідомляло видання The New York Times.
Зробити аборт стало надто складно. Через це жінки все частіше вдаються до рішення про здійснення стерилізації. В одному з досліджень перевірили, чи змінилося використання процедур стерилізації після рішення у справі Доббса через обмежувальні закони щодо абортів.
Вивчили дані за 2021-й та 2022 роки з 36 штатів і Вашингтону щодо приблизно 4,8 мільйона жінок, яким зробили перев’язування маткових труб — операцію, щоб пацієнтка більше не могла завагітніти.
За 18 місяців до рішення Верховного суду кількість операцій залишалася на стабільному рівні в усіх штатах.
Але у другій половині 2022 року частота здійснення стерилізації жінками зросла і з часом продовжує додавати по 3 % щомісяця у штатах, де аборти заборонені.
Досить тривожними є результати дослідження, опубліковані у журналі JAMA Network Open.
Вони свідчать що у США після скасування Верховним судом конституційного права на аборт дедалі більше жінок намагаються перервати вагітність самостійно, використовуючи трави, алкоголь або навіть завдаючи собі фізичної шкоди.
Багато лікарів звільняються і переїздять до інших штатів. Згідно з новим звітом March of Dimes, за останні два роки понад 100 лікарень повністю закрили свої акушерські відділення. Понад одна третина округів США наразі стали «пустелею» для пологів, де немає акушерів і акушерських відділень.
Заборона абортів у США: погляд лікаря
На початку листопада у британському медичному журналі (BMJ 2024;387:q2459) була опублікована стаття американської лікарки Меріл Сакейм (Maryl Sackeim) з Каліфорнії. Ось декілька красномовних цитат.
💬 Заборона або обмеження на процедуру переривання вагітності в ряді штатів США ставить під загрозу всіх жінок, у тому числі тих, у яких вагітність нежиттєздатна або суттєво шкодить їх здоров’ю.
💬 Мене, як акушера-гінеколога, найбільше хвилює обмежений погляд суду на те, що тут поставлено на карту: здатність підтримувати здоров’я вагітних жінок… Заборона абортів позбавляє фахівців у сфері акушерства та гінекології можливості виконувати свою роботу.
💬 Я піклуюся про пацієнтів незалежно від того, здорові вони чи хворі, нормальна чи ускладнена вагітність, жінка бажає народити чи зробити аборт. Оскільки я живу в Каліфорнії, я можу надати будь-яку належну допомогу своїм пацієнткам. Але в мене є багато колег по всій країні, яким наразі законодавчо заборонено робити те саме.
💬 Дві пацієнтки нещодавно померли будучи в першому триместрі вагітності через те, що існують юридичні перешкоди для надання їм допомоги в їхніх рідних штатах. У деяких штатах пацієнтка із загрозою викидня та рясною кровотечею не може звернутися по медичну допомогу, доки серцебиття плода не припиниться або лікарняна комісія не визнає, що ризику її життю достатній, щоб перервати вагітність. В інших штатах, якщо лікар зробить аборт, визнаючи, що життя жінки знаходиться під загрозою, але суд пізніше не погодиться з цим, цей лікар може втратити ліцензію і навіть опинитися у в’язниці.

Протестувальники в Польщі згадують Ізабелу С., яка померла від сепсису у вересні 2021 року після того, як їй відмовили у здійсненні аборту. Зображення WOJTEK RADWANSKIAFP
💬 Немає сумнівів, що материнська та дитяча смертність зростає в країнах, де доступ до абортів обмежено.
💬 США вже мають вражаючі показники материнської смертності, вищі, ніж у будь-якій іншій країні з високим доходом.
💬 Надмірне спрощення того, як ми дивимося на вагітність, пологи та аборти, призвело до катастрофічної неоднорідності доступу до медичної допомоги у США.
Кілька фактів на завершення
- Наслідки небезпечних абортів особливо важкі для молодих, бідних і менш освічених жінок. Дослідження підпільних абортів у місцях, де аборти суворо обмежені, показують, що жінки з вищими доходами мають більше шансів отримати доступ до безпечніших методів аборту, ніж жінки з нижчими доходами.
- Переривання вагітності в країнах, де обмежені аборти, передбачає стигматизацію та таємницю, що призводить до затримок в отриманні допомоги. Жінки вдаються до небезпечних методів або покладаються на некваліфікованих людей. Однак у країнах, де аборт дозволено законом, це безпечна процедура з низьким ризиком.
- Заборона абортів призводить до смертей жінок. Цих трагічних випадків могло б не статися. А тим часом, медичні працівники відчувають розчарування через юридичні обмеження надавати допомогу жінкам, які її потребують.
- Середньозважений рівень материнської смертності в країнах, де аборти законодавчо обмежені, втричі вищий, ніж у країнах, де аборти законодавчо дозволені.
- Покарання за здійснення аборту призводить до підвищення рівня материнської смертності та захворюваності, не сприяє підвищенню народжуваності і зменшенню кількості абортів. Материнська смертність стала серйозною проблемою в Латинській Америці та Карибському басейні, де в 2020 році одна жінка помирала щогодини від ускладнень, пов’язаних з вагітністю.
Тож, заборона абортів – це надто просте рішення що не лише не вирішує проблему низької народжуваності, а й призводить до непоправних трагічних випадків загибелі жінок або каліцтв.
В Україні відсутній дискурс щодо питань стимулювання народжуваності. Саме це є справжньою проблемою. Війна наносить величезний удар по демографії і народжуваності. І як би це дивно не звучало, ми мусимо ставити питання ‒ як збільшити народжуваність під час війни?
Якщо ми цього не зробимо, то в довгій перспективі ми програємо…
Лариса Мартиненко
Долучайтеся до MedReрorter у Telegram, WhatsApp та Facebook.
Залишити відповідь