«Зайві» операції з видалення матки: чи зловживають приватні клініки в Індії?

Зображення Freepik

 

Публічний судовий процес в Індії пролив світло на тривожне зростання кількості випадкив видалення матки (гістеректомій). Було висунуто підозру про те, що левова частка операцій здійснюється без належних на те медичних показань. Переважна частина «непотрібних» операцій була проведена  молодим жінкам, що мали низький рівень освіти. Про це йдеться у свіжі статті BMJ (2024;387:q2470).

У квітні 2023 року Верховний суд Індії зобов’язав усі штати ретельно дотримуватися настанов Міністерства охорони здоров’я та соціального забезпечення щодо хірургічного видалення матки (гістеректомія) в медичних закладах.

Цей крок відбувся після судової справи про суспільний інтерес, яку ініціював лікар Нарендра Гупта (Narendra Gupta) проти федерального уряду. Судовий процес в ряді штатів (Біхар, Раджастхан і Чхаттісгарх) виявив зростання кількості «зайвих / непотрібних гістеректомій», які проводяться жінкам з низьким рівнем доходу клініками, що прагнуть використовувати державні схеми медичного страхування для отримання високих виплат.

Жінки, особливо з нижчого соціально-економічного прошарку населення, часто відвідували приватні лікарні з приводу таких симптомів, як «біль у животі та загальна слабкість». Це часто було пов’язано з проблемами вимушеного дотримання низькокалорійної дієти або голодуванням.

Під час судового процесу було виявлено, що у згаданих штатах збільшилася кількість лікарів, які володіють технікою здійснення гістеректомії. Вони здійснювали «зайві» видалення матки після поверхневих оглядів, а в деяких випадках взагалі без оглядів пацієнток. Як зазначалося в судовому процесі, виконання процедури часто «обґрунтовувалося» наявністю доброякісних новоутворень.

Позов лікаря, поданий до вищого суду країни, змусив федеральний уряд вжити заходів, а Міністерство охорони здоров’я зобов’язалося створити контрольні запобіжники.

Редакція MedReporter

Долучайтеся до MedReрorter у Telegram, WhatsApp та Facebook.