Про ліквідацію Національної служби здоров’я у Великій Британії, підвищення інституційної спроможності НСЗУ і… силу гранту

 

Негаразди в системі охорони здоров’я стали гвіздком до політичного гроба не одного Прем’єр-міністра Великобританії від партії консерваторів. Виглядає так, що нинішній лейбористський прем’єр Кір Стармер не збирається закривати очі на численні проблеми в охороні здоров’я і налаштований досить рішуче у своїх радикальних діях.

Вчора, 13 березня Кір Стармер оголосив, що Національна служба здоров’я Англії (NHS England) буде ліквідована. За словами Сера Кіра Стармера, це дозволить скоротити бюрократію, заощадити кошти та повернути управління системою охорони здоров’я під «демократичний контроль». Про це повідомляє Financial Times (FT).

Ця заява прозвучала в той момент, коли Національна служба здоров’я країни, що відповідає за надання медичної допомоги майже всьому населенню, все частіше потрапляє під критику через надто тривале очікування пацієнтів на медичну допомогу та низку медичних скандалів.

Прем’єр-міністр Великої Британії зазначив, що робота як у NHS England, так і в Департаменті охорони здоров’я та соціального забезпечення уряду є прикладом дублювання та марнотратства і додав, що скасування органу, в якому працює понад 15 000 співробітників допоможе «зосередитися на пацієнтах» і скоротити черги на отримання медичної допомоги.

NHS England відповідає за загальне управління в системі охорони здоров’якраїни й має в розпорядженні 134 мільярди фунтів стерлінгів.

Втручання Стармера відбулося після заяви про відставку головного виконавчого директора NHS England Аманди Прітчард минулого місяця, коли міністр охорони здоров’я Великобританії Вес Стрітінг окреслив плани жорсткішого контролю діяльності NHS.

У понеділок, 10 березня персонал, який працює в центральному підрозділі NHS England, був попереджений про скорочення робочих місць на 50 %, тоді ж було оголошено про відставку кількох найвищих посадових осіб, які керують організацією.

Національну службу здоров’я у Великій Британії було засновано відразу після Другої світової війни у 1948 році. В ті часи, коли Британія була виснажена, а її економіка зруйнована, створення NHS було рятівним рішенням. Тоді Національна служба здоров’я у Британії продемонструвала свою ефективність, протягом тривалого часу користувалася довірою громадян і вважалася однією з найкращих у світі. Втім наразі видається, що NHS ледь витримує випробування часом…

Заяви Кіра Стармера

«Я не можу чесно пояснити британцям, чому вони повинні витрачати свої гроші на два шари бюрократії. Ці гроші можна і потрібно витрачати на медсестер, лікарів, операції, призначення лікарів загальної практики», — цитує Стармера Deutsche Welle.

«Тож сьогодні я можу оголосити, що ми збираємося скоротити бюрократію… зосередити уряд на пріоритетах громадян, перекинути гроші на передову».

«Я повертаю керівництво Національної служби здоров’я під демократичний контроль, скасувавши незалежний орган NHS England».

За словами Стармера, використання штучного інтелекту та скорочення держслужби Британії може заощадити уряду 45 мільярдів фунтів (58,3 мільярда доларів або 53,5 мільярда євро) на рік.

Реакції на заяви Прем’єра Великої Британії

Чиновники системи охорони здоров’я назвали цей крок «найбільшою зміною» «національної архітектури» NHS за десятиліття та попередили, що це призведе до «зриву», пише FT.

У спільній заяві представники директорату NHS Метью Тейлор і Деніел Елкелес сказали: «Наші члени розуміють динаміку, яка наразі має місце, але це відбувається в надзвичайно складний час, коли зростає попит на медичну допомогу, існує обмежене фінансування та потреба трансформувати послуги. Історія говорить нам, що це спричинить зрив під час переходу».

Британська медична асоціація (BMA), що представляє інтереси лікарів, назвала цей крок «високими ставками», проте привітала це рішення.

«Стало все більш очевидним, що NHS England більше не контролює систему охорони здоров’я, її персонал або майбутнє Національної служби охорони здоров’я», — сказав голова ради BMA, професор Філ Бенфілд.

Натомість Х’ю Олдервік, політичний директор Фонду охорони здоров’я, попередив, що цей крок «відволікає час і енергію вищого керівництва в той час, коли увагу слід зосередити на покращенні догляду за пацієнтами» і додав, що «історія говорить нам, що зміна організацій NHS дуже відволікає увагу і рідко приносить ті переваги, на які очікують політики».

Вес Стрітінг, міністр охорони здоров’я сказав, що працюючий на «передовій» медичний персонал «тоне в мікроуправлінні, якому піддається з боку різноманітних і величезних шарів бюрократії» за нинішньої системи.

Він зазначив, що функції NHS England передадуть Департаменту охорони здоров’я та соціального забезпечення (DHSC), робота по об’єднанню команд розпочнеться негайно, а повна «інтеграція» NHS England в урядовий департамент буде «завершена протягом двох років».

Однак деякі високопоставлені колишні особи DHSC стверджують, що вони скептично ставляться до того, що зміни Стармера та Стрітінга принесуть обіцяну економію та ефективність, йдеться в матеріалі The Guardian.

Стрітінг давно вимагав «нових відносин» між урядом і NHS. Скасування NHS England усуває операційну незалежність, надану службі в рамках суперечливих реформ, запроваджених у 2012 році Ендрю Ленслі, тодішнім міністром охорони здоров’я від Консервативної партії.

«Це останній цвях у труну катастрофічної реорганізації 2012 року, яка призвела до найтривалішого очікування пацієнтів на допомогу, найнижчого рівня задоволеності пацієнтів і найдорожчої NHS в історії», — переконує Стрітінг.

Консерватори підтримали цей крок, проте попередили, що міністри повинні нести відповідальність за роботу служби здоров’я в майбутньому.

«Ми підтримуємо заходи щодо оптимізації управління NHS і принцип прямого контролю», — сказав Алекс Бурґхарт, міністр тіньового кабінету Торі.

Однак профспілки стурбовані тим, що прагнення Стармера заощадити гроші на державній службі шляхом реорганізації може ще більше підірвати моральний дух, повідомляє The Guardian.

Відповідаючи на запитання, чи є скорочення робочих місць у NHS England та інших державних органах поверненням до жорсткої економії, Стармер сказав, що це не так, «ми не збираємося йти цим шляхом».

MedReporter поцікавився у своїх знайомих британців, що вони думають про ініціативи Кіра Стармера.

І почув таке:

«Моя родина і друзі схвалюють ліквідацію NHS England. Ми слідкуємо за перебігом подій, бо це стосується усіх нас, без винятку. Всі ми вважаємо, що це варто було зробити давно».

«У той час, як кількість медичних працівників катастрофічно скорочувалася, штат керівних організацій невпинно розширювався. Втім, при цьому, стан системи охорони здоров’я аж ніяк не покращувався, ба більше – з кожним роком погіршувався. Тому, я за зміни!»

«Я підтримую ініціативу Стармера. Рівень заробітної плати чиновників NHS England вигідно відрізняється від заробітних плат медичних працівників. Проте чиновники не продемонстрували свою ефективність. Медичних працівників не вистачає, терміни очікування на медичну допомогу жахливо довгі, лікарні переповнені, пацієнтам доводиться лежати в коридорах… Це не повинно більше тривати!»

Перспективи функціонування Національної служби здоров’я України

Відомо, що NHS England стала прототипом для створення Національної Служби здоров’я України (НСЗУ).

Останнім часом соціальні медіа рясніють дописами лікарів про складні умови праці через нескінченний потік адміністративних нововведень, які можуть змінюватися через короткий проміжок часу і постійну зміну “правил гри” від НСЗУ. Лікарі пишуть, що часто й густо змушені відволікатися від основної функції лікаря на немедичні завдання, які забирають надто багато часу. Чого лиш вартує внесення даних в Електронну систему охорони здоров’я, яке не залишає часу на комунікацію з пацієнтом. Медики скаржаться на похибки у звітах та затримки грошових перерахунків від НСЗУ, через що затримується виплата заробітних плат. І це ще далеко не все.

Втім, у найближчих планах наших високих медичних функціонерів ‒ підвищити інституційну спроможність НСЗУ.

Це випливає з Угоди про… грант. Саме так, ми не помилилися, йдеться про документ під назвою «Угода про грант між Україною (Одержувач) та Міжнародним банком реконструкції та розвитку і Міжнародною асоціацією розвитку» від 10.12.2024 р.

Підписантом від України став її Уповноважений представник — Віктор Ляшко, Міністр охорони здоров’я.

У документі йдеться про те, що «Одержувач звернувся до Банку з проханням надати грант для сприяння у фінансуванні Проєкту», який має промовисту назву «Операція». Натомість Банк погоджується надати Одержувачу грант у сумі, що не перевищує п’ять мільйонів доларів США (5000000 доларів США).

Додаток №1 до Угоди називається «Опис Операції». Наведемо деякі тези «Операції», що свідчать про план лише деяких подальших змін в системі охорони здоров’я України.

Відразу заначимо, що «метою Операції визначено підвищення ефективності державних видатків на охорону здоров’я», а серед пріоритетів Програми медичних гарантій (ПМГ) окреслено «стимулювання перерозподілу загального бюджету ПМГ з рівня лікарень на рівень первинної медико-санітарної допомоги (ПМСД)».

Згідно документа, зокрема, планується:

«збільшити концентрацію послуг у більших лікарнях із більшою потужністю, які можуть краще забезпечувати економію коштів за рахунок масштабу та обсягу послуг…»;

«для ПМСД — запровадити пакетні виплати на основі досягнення ключових показників ефективності»;

«для лікарень — підтримати дезагрегування системи діагностично-споріднених груп та збільшення відсотка відшкодування витрат на основі результатів діяльності лікарні»;

«підвищити інституційну спроможність Національної служби здоров’я України та посилити механізми нагляду, в тому числі шляхом залучення громадян»;

«посилити спроможність НСЗУ, особливо на нецентралізованому рівні, для забезпечення кращого виконання службою її функцій моніторингу і контролю та кращого виявлення і повернення коштів ПМГ, втрачених через бухгалтерські помилки та шахрайство»;

«забезпечення розбудови кадрового потенціалу НСЗУ та МОЗ (на центральному рівні та рівні областей) щодо управління та фінансування системи охорони здоров’я, управління договорами, аудиту, контролю, систем управління медичною інформацією, а також управління та моніторингу енергоефективності та альтернативних джерел енергії у закладах охорони здоров’я».

Навряд чи це потребує додаткових коментарів…

З повним текстом угоди про грант можна ознайомитися на сайті Верховної Ради України.

Лариса Мартиненко

Долучайтеся до MedReрorter у Telegram, WhatsApp та Facebook.

Коментарі

Коментарів ще немає.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *