Січень — місяць обізнаності про рак шийки матки

Зображення Freepik

 

Січень визнано місяцем обізнаності про рак шийки матки (РШМ). Це необхідно для привернення уваги жінок до важливості профілактики та своєчасної діагностики цієї хвороби.

Згідно з даними Національного канцер-реєстру, в Україні щороку реєструється близько 3000 злоякісних новоутворень шийки матки.

2023 року загальна кількість вперше зареєстрованих випадків захворювання на РШМ склала 2962 випадки.

Варто знати, що з 1 січня 2025 року в Україні впроваджено порядок проведення скринінгу та ранньої діагностики раку шийки матки (з 01.01.2025 року набув чинності Наказ МОЗ України № 1368 від 5.08.2024 року. «Про забезпечення скринінгу і ранньої діагностики окремих видів раку та моніторингу стану здоров’я пацієнтів з груп ризику»).

Система скринінгу та ранньої діагностики передбачає проведення первинної та вторинної профілактики.

Первинна профілактика раку шийки матки

Первинна профілактика РШМ спрямована на зниження поширеності факторів ризику, а також на запобігання виникненню і поширенню РШМ, його наслідків та ускладнень.

Цільовою групою первинної профілактики РШМ є всі жінки віком від 21 року.

Первинна профілактика РШМ здійснюється лікарем первинної медичної допомоги, з яким жінка уклала декларацію, або лікарем-акушером-гінекологом.

Мета первинної профілактики — виявлення факторів ризику та симптомів РШМ серед жінок 21–35 років.

У разі виявлення факторів ризику, необхідно провести спеціальні діагностичні тести.

Фактори ризику РШМ:

  1. Медичні:
  • наявність вірусу папіломи людини, ВІЛ/СНІД, інших захворювань імунодефіцитного характеру;
  • наявність інфекцій, що передаються статевим шляхом;
  • наявність РШМ в сімейному анамнезі;
  • лікування дисплазії шийки матки

2. Поведінкові:

  • ранній початок статевого життя (до 18 років);
  • рання вагітність (молодше 20 років)

3. Соціальні:

  • куріння;
  • низький соціально-економічний статус жінки (родини);
  • сексуальне, домашнє чи інше насильство щодо жінки;
  • тривалий стрес;
  • особливі умови праці: вплив канцерогенів, таких як хімічні речовини на робочому місці.

Первинна профілактика має включати бесіди з жінкою щодо чинників, які можуть підвищувати ризик виникнення РШМ, зокрема: наявність багатьох сексуальних партнерів; незахищені статеві акти — вагінальний, анальний або оральний секс без використання бар’єрних методів контрацепції.

Вторинна профілактика раку шийки матки

Вторинна профілактика РШМ передбачає обов’язкове здійснення діагностичних тестів — дослідження мазка з каналу шийки матки за Папаніколау (ПАП-тест), проведення полімеразної ланцюгової реакції на наявність вірусу папіломи людини (ПЛР-тест):

  • для жінок віком від 30–35 років і до 55 років — раз на 10 років;
  • для жінок від 25 років, які живуть з ВІЛ/СНІД, — раз на п’ять років;
  • для жінок віком 21‒35 років, у яких виявлені фактори ризику або симптоми, — відразу.

Практично всі випадки РШМ спричинені вірусом папіломи людини (ВПЛ), який поширюється переважно під час статевого контакту. Існують понад 100 його типів, 12 із яких належать до ВПЛ високого онкогенного ризику.  Вірус може призвести до аномальних змін у клітинах шийки матки, що, зі свого боку, може спричинити розвиток раку.

Впродовж життя ВПЛ інфікується щонайменше троє з чотирьох людей. Найчастіше інфікування відбувається у віці 20‒25 років.

У 9 з 10 інфікованих імунна система сама пригнічує ВПЛ протягом 2 років після інфікування, не призводячи до захворювання. Проте в деяких пацієнтів інфікування ВПЛ сприяє розвитку злоякісних новоутворень різної локалізації, зокрема, раку шийки матки, раку статевого члена, раку аноректальної ділянки, раку ротоглотки.

В деяких країнах працює програма безкоштовної вакцинації проти ВПЛ.

В Україні щеплення проти ВПЛ наразі належить до рекомендованих. Це означає, що за бажанням пацієнта вакцина може бути придбана його власним коштом. Проте громади можуть приймати рішення про закупівлю вакцини коштом місцевого бюджету. Зокрема, такі програми діють на Львівщині, в Луцьку, Ковелі, Одесі, Житомирі, Полтаві, Києві.

Редакція MedReporter

Долучайтеся до MedReрorter у Telegram, WhatsApp та Facebook

Матеріали по темі: