Деякі відомі особи в соціальних мережах заохочують людей не використовувати сонцезахисний крем, а натомість виставляти шкіру під сонячні промені для зміцнення здоров’я або навіть навмисно “спалювати” шкіру на сонці, щоб «вилікувати» прищі.
Поряд з цим експерти попереджають, що незважаючи на користь для здоров’я, пов’язану з достатньою кількістю сонячного світла, сонцезахисний крем все одно слід використовувати, щоб зменшити ризик розвитку раку шкіри.
Експерти застерігають
Фахівці Лікарні Королеви Вікторії (Hospital Queen Victoria Hospital, Іст-Грінстеді, Західний Сассекс, Англія) у своїй заяві застерігають громадськість від участі в новому небезпечному тренді, поширеному в соціальних мережах під назвою «сонячні опіки». Адже це може збільшити шанси на розвиток раку шкіри.
До Лікарні Королеви Вікторії щороку звертається близько 700 пацієнтів із сонячними опіками. Ця кількість зростає з року в рік.
«Чим більше ви маєте епізодів сонячних опіків протягом життя, тим більший у вас ризик розвитку раку шкіри, а також передчасного старіння шкіри», — попереджають експерти.
Наслідки від «сонячних опіків» можуть проявитися через кілька років. Тобто, люди, що вдаються до подібних практик, піддаються підвищеному ризику захворіти на рак шкіри в майбутньому та потребуватимуть послуг спеціалістів. Тож, наслідки цієї практики можуть бути далекосяжними.
Сем Оркар (Sam Orkar), пластичний хірург та клінічний директор опікового відділення лікарні, сказав: «Такі тенденції в соціальних мережах не лише становлять нагальну небезпеку, але й можуть спричинити проблеми зі здоров’ям на все життя для тих, хто їм слідує. Меланома є 5-м за поширеністю типом раку, її частота зростає. Будь ласка, будьте уважними. Ми закликаємо всіх бути обережними на сонці, піклуватися про свою шкіру та пам’ятати, що існують безпечніші способи лікування акне, ніж наражати себе на небезпеку через незахищене перебування на сонці».
Пізніше, на сайті лікарні з’явилося повідомлення про те, що після численних відео-звернень лікарів, TikTok підтвердив, що з цієї соціальної мережі було видалено будь-які відео, які могли сприяти тенденції «сонячних опіків».
В Американській Академії Дерматології кажуть
Засмага — це ознака того, що ваша шкіра була ушкоджена.
Незалежно від того, піддаєтеся ви сонячним ультрафіолетовим променям або відвідуєте закритий солярій, кожен раз, коли ви засмагаєте, ваша шкіра ушкоджується. Оскільки це ушкодження наростає, ви прискорюєте старіння шкіри та підвищуєте ризик розвитку всіх типів злоякісних захворювань шкіри, включаючи меланому, найнебезпечнішу форму раку шкіри.
Що таке меланома?
Меланома — це тип раку шкіри, який може поширюватися на інші органи. Ультрафіолетове світло — яке походить від сонячних променів, а також використовується в соляріях — є найпоширенішою причиною її розвитку.
Більшому ризику піддаються люди з блідою шкірою або зі значною кількістю родимок, а також ті, хто в сімейному анамнезі має випадки раку шкіри.
Родимки є найкращим індикатором для моніторингу потенційного розвитку меланоми. Особливу увагу необхідно звертати на родимки з нерівною формою / краями або навіть із сумішшю двох чи більше кольорів.
Фахівці рекомендують хоча б раз на рік звертатися до лікаря для огляду родимок.
У яких країнах Європи найвища частота меланоми?
За оцінками Міжнародного агентства з вивчення раку ВООЗ, у 2022 році у світі було зареєстровано понад 1,5 випадків раку шкіри.
У країнах ЄС Данія має найвищий рівень захворюваності на меланому (кількість випадків на 100 000 осіб). В країнах Північної Європи рівень захворюваності вищий, ніж Південної:
- Данія 50,3
- Нідерланди 48,0
- Швеція 42,4
- Фінляндія 35,7
- Німеччина 34,8
- Словаччина 33,6
- Ірландія 33,9
- Бельгія 29,2
- Люксембург 24,8
- Франція 24,7
- Середній показник по ЄС становить 22,8.
Раніше MedReporter розповідав як запобігти злоякісним захворюванням шкіри
Пресслужба MedReporter